abone ol: Makale | Yorum

Üç Güzeller

0 yorum
Üç Güzeller

Elimde “güzel”lerle dolu bir kitap var; adı ÜÇ GÜZELLER, ama aslında kitapta üç tane “üç güzel” var….
İlki, okurken meşhur Yedi Güzel Adam’ı hatırlatan üç nahif öğretmen;
Mihrimah, Zeynep ve Adile öğretmenler… Dost sohbetlerinde çokça söylerim; bizleri hep güzel kullarıyla karşılaştırdı Mevlam… Çocuklarımızı da, dünyanın bütün gençlerini de güzel kullarla buluştursun diye de dua ederim. İşte bu üç öğretmeni okuyunca, insan yine umutla doluyor.
İkincisi, öğretmenlere bu ismi veren çocuklar…. Üç güzel çocuk… Üç yaralı
çocuk… Biri ailesini bir kazada kaybetmiş, biri Suriye’den savaş sebebiyle kaçıp ülkemize gelmiş ve sonuncusu da kardeşinin vefatıyla halet-i ruhiyesi bozulmuş bir anneyle Türkiye’ye yerleşmiş bir çekik gözlü….


Üçüncüsü de, kitabın yazılma vesilesi olan üç Özbek şehri, Taşkent,
Semerkant ve Buhara… Kardeş Şehirler serisinden bir kitap Üç Güzeller… En çok gitmek istediğim şehirler arasında bu üç şehir. Kitabı okurken, gezilecek, görülecek ne çok yeri varmış deyip şaşırdım.
Şimdi bu kadar çok güzelliği, bir yazar, 52 sayfalık bir çocuk kitabına nasıl
sığdırmış olabilir, diye sormak geldi mi sizin de aklınıza 🙂 Kitabı bitirdiğimde, keşke bir roman olsaydı bu kitap da, uzun uzun okusaydım, dedim kendi kendime. Yazarın tatlı üslubunu, güzel Türkçe’sini çok seveceğinizi düşünüyorum.
Çocukların da… Bir de öyle tatlı ayrıntılar var ki; Hakan’ın Nasreddin Hoca
sevgisi, Suriye’den gelirken saydığı kırk duvardan birinin dibine babasını bırakan Muaz’ın masumiyeti, Özbek mantısı ve Taşkent ekmeği….
Yazar, üç güzel öğretmenin, üç güzeller duvarıyla, üç güzel çocuğun
yaralarını sarmaya çalışmasının hikâyesi…. Bu vesileyle de Üç Güzel Şehri
tanımış oluyoruz. Çocukların, o itici parmak sallayan tavırla karşılaşmadan, Türkçe’mizi tertemiz haliyle okumalarını isteyen ebeveynler için Rabia Gülcan Kardaş’ın kalemi takip edilesi kalitede… Kardeş Şehirler Serisinin bu kitabını da alıp kütüphanenize muhakkak ekleyin, derim.

Kübra Akbey Çetin

Buhara Semerkant Taşkent

Üç Güzeller

Yazan: Rabia Gülcan Kardaş

Editör: Rukiye Oklan

TDV Yayınları, Mayıs 2020

52 sayfa, 9+

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: