abone ol: Makale | Yorum

Üç Sihirli İnci

0 yorum
Üç Sihirli İnci

Nito Kitap’tan daha önce Kırmızı’nın Mirası masalını okumuştuk. Taze yayınevi kısa sürede ikinci masal kitabı ile karşımıza çıktı. Üç Sihirli İnci yiğit bir kızın hikayesi.

Hikayeyi çocuk edebiyatı atölyesi yaptığım öğrencilere de okudum. Onlara da özellikle sordum, yiğit denilince aklınıza hangi cins geliyor? Hepsi “erkek” dedi. Kitapta da önce erkek yiğitleri görüyoruz. Bilgisini, elini vermek üzere bir yiğit arayan taş ustasının sınavından geçemeyen yiğitler. Kitapta bu kısım çok uzun anlatılmamış ki asıl hikaye zaten bir kız çocuğunun ustanın elini alıp alamayacağını gösteren sınavlar…

Cesur olmak ve sözünde durmak…

Usta, kapısını çalan bu “sıska kızı”, “acaba” diyerek karşılar. Diğer yiğitlerin aksine bu kız mı geçecektir sınavları? Bakar ki usta, kızın sözü kuvvetli… İlk karşılaşmanın, aslında ilk sınavın söz ile olması güzel geldi bana. Söz, insanın içindekileri dışa vuran ve –anlayan için- genellikle pek şaşmayan bir gösterge değil midir? Söz ola kese savaşı söz ola kestire başı, söz ola ağulu aşı yağ ile bal ede bir söz dememiş mi Yunus Emre? Usta da bakar ki kızımızın sözü kuvvetli, ona bir vazife verir. Uzak diyarlardaki kara ormanda birini bulmalıdır kızımız, ustanın verdiği görevi yapabilmek için.

Söz mü görev mi?

Kızımız bu yolculukta çeşitli sözler vermek durumunda kalır. Yılana, dev kanatlı yağız ata ve ejderhaya sözler verir. Kitap zaten sözünde durmanın önemini de bize gösteren bir masal. Kızımız görevini yerine getirememe tehlikesine rağmen verdiği sözleri tutarak ustasının yanına döner. Ustanın isteğini yerine getirememiştir ama çok önemli yardımı dokunmuştur başka canlılara.

Her iyilik gibi aslında o iyilikler de karşılıksız kalmaz. Fakat hikayenin sonu için lütfen kitabı alıp okuyun.

Kitabın resimleri Kırmızı’nın Mirası’nda olduğu gibi Esra Uygun’a ait. Kendi karakteristik tarzını bu masalda da göstermiş Esra Uygun.

Üç Sihirli İnci kitabının dili bir “masal” olacak kadar tekerleme,deyim, tekrar içeriyor yine. Kafiye üzerine bir anlatım da cabası. Bu haliyle sesli okunduğunda kurguyla birlikte bir ahenk de eşlik ediyor size ister istemez.

Erkek ya da kız, sözünde duran, iyi kalpli yiğitlerimizin artmasına vesile olsun inşallah böyle masallar. Şimdiden iyi okumalar.

 

cof

Üç Sihirli İnci

Yazan: Sezai Ozan Zeybek

Resimleyen: Esra Uygun

Nito Kitap, Mart 2018

3+

 

Trackbacks/Pingbacks

  1. Kim Kurtarsın Bu Ayıyı-Nito Kitap-Çocuklar Okuyor - […] önce Kırmızının Mirası ve Üç Sihirli İnci masallarından tanıdığımız Sezai Ozan Zeybek kaleminden Kim Kurtarsın Bu Ayıyı masalı, […]

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: