abone ol: Makale | Yorum

Uçan Fare ile Hayalet Hayri 3

0 yorum
Uçan Fare ile Hayalet Hayri 3

Kitabın üçüncüsünden okumaya başlayınca bazı yerleri kaçırabiliyor insan. Fare uçmuyor ama neden adı Uçan Fare mesela? Hayri sessiz bir çocuk olduğu için mi Hayalet lakabı var kitabın adında? Eh yine de okudum kitabı. Çünkü bu sorular önemli olsa da, yeni hikayeler için olmazsa olmaz bilgiler değil.

Neticede Hayri adında bir çocuk var, bir de farecik. Farecik bir kitap dükkanında yaşıyorsa da genellikle Hayri’nin yanında, sırt çantasında. Hayri de sessiz, sakin bir çocuğa benziyor ama belli ki fare ile arkadaşlık yapmak onun biraz daha açılmasını sağlıyor.

Kitapta farklı başlıklarda çeşitli hikayeler var, birbirinden bağımsız. Okulda geçeni de var mahallede, komşuda geçeni de. Bu arada Hayri ve faresi ile meğer komşuymuşuz. Hikayeler Balat’ta geçiyor. Hani fotoğraf meraklılarının en sevdiği İstanbul semti… Hikayedeki çocuklar da eşya gibi sürekli fotoğraflarının çekilmesinden rahatsız oluyorlar. Bu yüzden, biraz caydırıcı olsun diye hatta, fotoğraf için para istiyorlar.

Kitabın sade, sakin, dingin bir dili, akışı var. Nefes nefese giden bir ritim değil. Ilık bir ikindi gibi, kendi akışında ilerliyor. Yer yer, bir yetişkin, söylemek istediği şeyleri, çocukların dünyasını zemin edinip söylemiş, diye düşündüm. Fakat çocuklar için de okuması hoş bir hikaye olduğu kesin, sadece bazen mesajlar çok açık net olduğu, okuma zevkinizin arasında bir nasihat dinliyor gibi hissediyorsunuz.

Hayri ve faresi, hayalleri olan, insanlarla ve hayvanlarla iyi geçinen, sevimli, sıcak kanlı, mahalledeki çocuklardan biri. Siz okuyacaksanız, ilk kitaptan başlayın e mi?

Şimdiden kolay gelsin.

Uçan Fare ile Hayalet Hayri 3

Takım Ruhu

Yaza: Beyza Akyüz

Resimleyen: Gamze Erdoğan

Mart 2020, Tudem Yayın Grubu

7+

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: