abone ol: Makale | Yorum

Yol Gösterici Kutsal Kitaplar

0 yorum
Yol Gösterici Kutsal Kitaplar

İnanıyorum Serisi’nin Kutsal Kitaplar çalışmasında Pınar karşılıyor bizi. Kitabın sade dili, anlatımı ve kurgusu ile Pınar’ın adım adım Kur’an’ı tanıma, öğrenme ve öğretme sürecini takip ediyoruz.

Kitapta Kur’an, insan için reçete, rehber, kılavuz vb olması yönüyle ele alınmış ilkin. Sonra sevilen birinden gelen bir mektup gibi, insan için, insana yazılıyor olması gündeme geliyor. Pınar, kendisine Kur’an aldıkları kırtasiye sahibinin söylediği gibi, kitabını en güzel rafa yerleştiriyor. Sonra anlıyor ki, ona değer vermek, aslında onu okumak ve hayata geçirmekle olur.

Böylece Pınar, Kur’an okumayı öğrenmeye başlıyor. Öğrendikçe, Kur’an gibi, Türkçesini de okuyor ve adım adım daha iyi bir insan oluyor. Arkadaşları ondaki bu değişimi fark edince ve sınıftaki bir olay vesilesi ile de, kendilerine de Kur’an okumayı öğretmesini istiyorlar.

Kitapta, diğer kutsal kitaplara ve tahrif olunmalarına da değinilmiş. Kitap en temel haliyle ele alıyor aslında Kur’an’ı. Ne ayet, ne sure, ne nerede indi vs gibi bilgiler yok. Sadece Cebrail (as) vasıtası ile indiğini ve bu güne kadar orjinal hali ile korunduğunu öğreniyoruz kitapta. Kur’anda geçen bahislerden biraz örnekler, bize yapın/yapmayın dedikleri konular, ayet, sure, vahiy gibi kavramlar da olsaydı çok daha iyi bir kitap okuyor olabilirdik.

Yine Osman Turhan’ın pek güzel çizimleri eşlik ediyor metne. Çizimlerin sayfa tasarımlarında kullanılış tarzlarını da ayrıca beğendim. Kanatlarını sayfayı kaplamış kuşlar, Kur’an’ın anlatıldığı bir kitaba pek yakışmış.

Şimdiden iyi okumalar.

 

Yol Gösterici

Kutsal Kitaplar

Yazan: Hatice Demirbağ

Resimleyen: Osman Turhan

Diyanet İşleri Başkanlığı Yayınları

3.Baskı 2016, 48 sayfa

7+

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: