abone ol: Makale | Yorum

Genç Öykücünün Rehberi

0 yorum

Yazı yazmayı seviyorsanız, bilirsiniz ki harika bir iştir. Aynı zamanda zordur da. Bu zorlukların kimi aslında güzel ve kolay bazı yöntemlerle aşılabilir. Bazı pratik uygulamalar ile… Bu yüzden, iyi yazarların nasıl yazdığını, çalışma usullerini vs hep merak ederiz.

Genç yazar arkadaşlar için bu sebeple, işin başından yardımı dokunacak bir kitap var elimde bugün. Aslına bakarsanız ne zaman aldığımı bile unuttum, çok hevesle almıştım ama gelince hiç olmayacak bir rafa kaldırmışım, bu sabah yanlışlıkla! gördüm onu ve çok sevindim J

Kitapta genç yazar için bol bol pratik yapma imkanı var. Karakter oluşturmak, betimleme yapmak, giriş, gelişme bölümleri vs vs ile ilgili pek çok ipucu içeren bilgilerin, malzemelerin yanında, yazarın hayal gücünü kullanabileceği bölümler mevcut. Böylelikle çok da çaktırmadan usul öğretiyor aslında.

Velhasıl, çevrenizde yazar olmak isteyen biri varsa hatta bunu bilmeyen bir genç varsa da bu kitap onlara bir keşif kapısı aralayabilir. Aa bu iş çok iyiymiş ya, bende de yetenek var galiba filan diyebilirler, ne hoş olur. İyi yazmak sadece yazarların işi de değil tabi. Belki sadece günlüğüne iyi yazabilmesi için de bu kitabı genç arkadaşlarla tanıştırabilirsiniz.

Kitapta bütün bölümlerde pek tatlı çizimler var. Hatta bir bölümde okuyucunun konuşmaları doldurması istenilen bir çizgiroman bölümü bile var. Bu da çalışmayı kolaylaştırıyor.

Şimdiden iyi okumalar, iyi yazmalar.

Genç Öykücünün Rehberi

My First Story Writing Book

Yazma Önerileri ve Fikirler: Katie Daynes, Louie Stowell

Resimleyenler: Briony May Smith, Jen Hill, Rachel Stubbs, Fred Blunt, Natasha Rimmington

Edebiyat Danışmanı: Dr. Kerenza Ghosh

Türkiye İş Bankası Yayınları

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: