abone ol: Makale | Yorum

Gelmiş Geçmiş En Kötü Kitabım

0 yorum
Gelmiş Geçmiş En Kötü Kitabım

Son zamanlarda en keyif alarak okuduğum kitaplardan biri oldu Gelmiş Geçmiş En Kötü Kitabım. Çünkü bu ara, bir kitabın yayına hazırlık sürecini detaylı olarak incelediğimiz bir derse katılıyorum ve bu süreçten bahseden bir çocuk kitabı okumak pek hoş oldu. Kitabın metni kadar resimleri de güzel.

Elinize alıp okuduğunuz kitaplar, bez çantanızda eve girmeden önce epey önemli bir süreçle hazırlanıyor –tamam kabul, her kitaba bu özen gösterilmiyor, bunu zaten okudukça anlarsınız.- Yazar yazdı, oldu bitti değil yani. Yazardan sonra editör okuyor, düzeltmeler yapılıyor, bazen yeniden yazılıyor, resimleme, grafik, baskı, sözleşmeler vs derken iyi bir engelli koşu yapıyor kitapcık. Yolda düşüp kalen pek çok proje olduğu, kiminin beklenenden iyi performans sergilediği, kiminin nefesinin tükendiği de bir gerçek. İşte kitaptaki yazarımız da kendi kitabının sürecini anlatıyor okuyucuya.

İyi bir fikir, sabah kahvesi ve yazı çalıştığı bir kulübesi –ne şanslı- varken, “yapmak için doğduğu işi” yapmaya çalışıyor. Kedinin kahveli patileri, rüzgarın kapıyı açan gücü, çocukların tatil planı derken biraz sekteye uğruyor iş. Sonra resimlemede, yayınevinde çeşit çeşit sorun. Herşey halloldu derken… Hallolmuyor işte. Aksilikler bir değil ki.. Ve ortaya Gelmiş Geçmiş En Kötü Kitabım çıkıyor.

Kitabı okurken, kahramanımız yazarın üzerinde çalıştığı metni de, bitmiş haliyle okumak istedim. Neyse ki kitapta o hali de, berbat olmuş hali de verilmiş. Çocuk okuyucu için ne güzel bir karşılaştırma fırsatı.

Çocuklarla yapılacak atölye çalışmalarında kullanılabilecek, kitabın serüvenine dair enfes bir kitap. Şuraya bu fikri yazayım 😉

Şimdiden iyi okumalar.

Gelmiş Geçmiş En Kötü Kitabım

My Worst Book Ever!

Yaza: Allan Ahlberg

Resimleyen: Bruce İngman

Hep Kitap, Ocak 2020

5+

Trackbacks/Pingbacks

  1. Kitabın Hikayesi - Çocuklar Okuyor - […] hikayesi deyince yine çok sevdiğim, daha küçük yaş grubunun da okuyabileceği Gelmiş Geçmiş En Kötü Kitabım’ı da […]

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: