abone ol: Makale | Yorum

Hala Dost muyuz?

0 yorum
Hala Dost muyuz?

Sanırım benim yaş grubum, kedi ile farenin kovalamacalarını izleyerek büyüdü. Evet evet o malum çizgi film… Bugünkü kitabımız bizi olayın ta en başına götürüyor. Neden kedi fareyi kovalıyor, bilmek ister misiniz?

Elbette mide derdi, diyenleriniz olacaktır. Aslında bizim bahçedeki kedilerin pek çok kez bu ihtiyaçlarını giderdiklerini de gördüm. Fakat eskiden öyle değilmiş işte, en azından Çin’de, en azından bu masalda.

Çin yılında her senenin bir hayvanı var biliyorsunuz. Mesela 2020 fare yılı. 12 hayvan ile 12 yılda bir yeniden başa dönüyor. İşte ta takvimin ilk ortaya çıkacağı o günlere, takvimde yer alacak hayvanların belirleneceği yarışmaya gidiyoruz kitapta. Fare o kadar heyecanlıdır ki, uyku tutmaz kendisini. Takvimde yer almayı çok istemektedir. Hatta en iyi arkadaşı kedi de yer alsın ister. Fakat ona verdiği sözü unutur ve kendi başına yarışmaya katılır.

Bir yandan takvimdeki hayvanların yer alış hikayesi anlatılıyor kitapta bir yandan aralarına soğukluk giren iki dostun barışma serüveni… Mahçup dost, kendini affettirmek, köprüleri yeniden kurmak için nasıl bakmalıdır olaya?

Fareye etrafını farklı farklı gösteren gözlükler veren Kirpi devreye giriyor burada ve sanki yeni bir hikaye başlıyor. İkilinin arasını yapan bakış açısı acaba hangi gözlükle geldi ve kedi neden fareyi kovalıyor? Cevabı kitapta.

Kitabın resimlemeleri Çin kültürünü anlattığı için pek hoş geldi bana. Küçük eşyalar, bol detay, renkli objeler… Sadece hassas içerik uyarısı yapayım, biliyorum, sevmeyenleriniz var. Kurguda geçmese de resimlerde domuz karakteri var, çünkü takvimdeki hayvanlardan biri de o. Ayrıca “gökyüzünün hakimi Yeşim İmparator” tanımlamasını da bu kategoriye ekleyebiliriz.

Şimdiden iyi okumalar.

Hala Dost muyuz?

Are We Stil Friends?

Yazan ve Resimleyen: Karen Fung

Çeviren: Işıl Erverdi

Kumdan Kale Yayınları

Ekim 2019, 6+

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: