abone ol: Makale | Yorum

Aksi Kuş

0 yorum
Aksi Kuş

Sizin yakınlarınızda da aksi bir kuş var mı? Benim var. Sen balsın, diye sevmek istesem, “ben bal diyilim” diyor. O düğmeye basma deyince, “bascam işte” diye cevap veriyor, gözlerimin içine baka baka. Bak bu kitap çok güzel dedim bugün, “hiç de diyil” dedi yüzünü buruştura buruştura. Peki bak, burada Aksi Kuş var dedim, tabi ki ilgisini çekti 🙂

Siz de bazen bulutları şekillere, kuşların seslerini anlamlı kelimelere benzetir misiniz? Ne hoş bir oyundur, eğlencelidir. Kitabımız bunun için iyi bir zemin teşkil ediyor. Aksi kuşun ötüşlerini “Git buradan!” olarak aktarıyor bize. Boşuna böyle ötmüyor tabi, yanına gelen çeşit çeşit kuşların farklı isteklerine, arkadaşlık tekliflerine aynı cevabı veriyor, isteklerini püskürtüyor. Tam bir aksi kuş!

Kitabın hikayesi belki çok da farklı değil. Aksi karakterin başı derde girer ve reddettiği kişiler onun yardımına koşar. Beraberce musibeti bertaraf ederler ve sonra arkadaş olurlar. Fakat dil, şiirsi metin hikayeyi güzelleştiriyor. Kuşların resimlerini de çok beğendim. Duygularını, yüzlerinden gayet iyi anlayabiliyorsunuz.

Aksi Kuş büyük boy bir kitap. Çocuklara okuyabileceğiniz gibi, resimlerine bakarak da eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.

Bu gece Kadir gecesi, aksi kuşluklarımızı bırakmanın tam zamanı 🙂

Şimdiden iyi okumalar, iyi eğlenceler.

Not: Bu arada Aksi Kuş, gerçek bir kuşmuş 🙂 Sanırım bizimki de o sülaleden 🙂

Julia Donaldson’un sitemizdeki diğer kitapları şurada

Aksi Kuş

The Go-Away Bird

Yazan: Julia Donaldson

Resimleyen: Catherine Rayner

Türkiye İş Bankası Yayınları, Şubat 2020

3+

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: