abone ol: Makale | Yorum

Dişlerimi Fırçalıyorum

0 yorum
Dişlerimi Fırçalıyorum

 

Kendime İyi Bakıyorum serisinden Dişlerimi Fırçalıyorum kitabı bugün masamızda. Eh, şekerli kitaplardan sonra, bu kitap epey iyi oldu.

Köpeği Billy’ye bazen köpek bisküvisi ve çikolata veren bir kahraman karşılıyor bizi kitapta. Köpeğinin dişi çekiliyor ve sonrası için diş fırçalamak, bisküvi yememek gibi çeşitli önlemler sıralıyor veteriner. Billy’nin kalan dişleri, diş etleri sağlıklı oluyor ama bu defa kahramanımız Marta’nın dişi sallanıyor.

Neyse ki sallanan dişin, süt dişi olduğunu öğreniyoruz. Sonra yine de bir diş hekimi ziyareti yapılıyor ve hem dişlerimiz hakkında hem de diş bakımı hakkında epey bilgi sahibi oluyor küçük kız. Yapması gerekenler belli: sağlıklı atıştırmalıklar ye, bol su iç, dişlerini fırçala, diş fırçanı kimse ile paylaşma… Diş temizliği ve dişler hakkında epey bilgi veriliyor yani kitapta. Çocukların hoşlanacağı çizimler ve kurgu eşliğinde.

Plaklarla savaşan Florür mü? Değildir di mi?  

Diş temizliği önemli. Küçükken bu alışkanlığın kazanılması da… Bu tür kitapların da bu alışkanlık için çocuklara destek olacağı kesin. Tabi  biliyorsunuz ki, en kuvvetli destek, sizi dişlerinizi temizlerken görmesi…

Bu arada süt dişi düşünce, yastığın altına konması, diş perisinin onun yerine para bırakması vs ritüelini hiç sevmiyorum ben. Kitapta kısa da olsa böyle bir uygulama da var. Galiba ben, dişim düşse bile bende kalsın, başkası almasın isteyenlerdenim. Ne de olsa o da benim bir parçam(dı).

Kitabın sonunda öğretmenler ve ebeveynler için notlar bulunuyor.

Şimdiden iyi okumalar, güçlü dişler, sağlıklı gülüşler…

Not: Bu arada kahramanımızın bir kız olduğu, kitabın sonundaki notlar bölümünde yazıyor. Kitabı okurken resimlerden inanın tam çıkartamadım. Bazen kirpikler var, bazen yok… Bazı yüz ifadeleri çok erkek gibi vs. Kıyafetlerden vs zaten anlaşılmıyor. Cinsiyetçilik yapmayalım diye cinsiyetsiz de olmayalım yahu!

 

Dişlerimi Fırçalıyorum

Yazan: Liz Gogerly

Resimleyen: Mike Gordon

Al Midilli Yayınları

Ankara, 2017

3+

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: