abone ol: Makale | Yorum

Düşkapan

0 yorum
Düşkapan

 “Gece ve büyüyle örülmüş nefes kesici macera” yazıyor kitabın kapağında.

Çingeneler içinde büyümüş, annesini babasını çok küçükken kaybetmiş ve kendini tam olarak yaşadığı kampa ait hissetmeyen bir kız çocuğu kahramanımız. Kendini bildi bileli farklı hissetmektedir ve gözlerinin rengi de diğerlerinden farklıdır. Bir süredir gördüğü kabuslar, onun bu farklı hissetmesini perçinler. Çok sevdiği midillisinin kaçırılması da eklenince, bazı zincirleme olaylar içinde buluruz kendimizi. Nehrin sınır olduğu bir başka kampta, kara büyüler yaparak onu öldürmeye çalışan, kemik bir maske takan kötü biri vardır.

Okuduğum kitaplardan farklı bir kitap olsun, biraz da uzunca bir süre okuyabileyim diye elime aldım Düşkapan’ını. Çingeneler, batıl inançlar, büyüler vs derken gerçekten de son zamanlarda okuduğum kitaplara benzemiyordu 🙂 Ama bu kısımları/süsleri çıkarırsanız yine karşımızda bir kendini keşfetme, büyüme hikayesi olduğunu görebilirsiniz.Yetim bir kızın, içindeki cesareti keşfetmesi, arkadaşları için fedakarlık yapması ve kötülüğe karşı durup sahiplendiği iyilikleri koruması…

“Kemik mırıltısını yok edip karanlık büyüyü serbest bırakmak” isteyenlerin davranışları, yaptıkları ve bedenlerinin anlatıldığı yerler, nasıl desem, şiddet olmakla beraber bazen  mide bulandırıcı, ürkütücü olabiliyor J Gerçi şimdiki gençler zaten bunlara alışkın sanırım. Yine de bence 14+ kitap için daha uygun.

Kitapta resim yok, bir roman. Kahramanımız Moll’ün hikayesi bu kitapla bitmiyor fakat henüz Türkçe’ye çevrilmemiş. Bu tür konuları sevenlere, şimdiden iyi okumalar dileyelim.

Düşkapan

Abi Elphinstone,

Şubat 2021, İthaki Yayınları

310 sayfa, 14+

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: