abone ol: Makale | Yorum

“Hayır!” Diyen Şövalye

0 yorum
“Hayır!” Diyen Şövalye

Çocukların bazen “heyhey”leri üstüne gelir ve her şeye hayır derler. Kahramanımız küçük şövalye Ned ise her şeye peki diyen bir çocuk. Birkaç sayfa boyunca her istenilene Evet diyor ve aslında resmen sıkıcı bir durum gibi görünüyor, çocukluk düşünülünce. Sevgili en ufak yeğenim bir gün bulaşık makinesinin düğmeleri ile oynayama niyetlenmişti. Düğmelere basma, dedim. “Hayır, bascam” dedi. Sonra ben “Peki, düğmelere bas” dedim. “Hayır, basmıcam” dedi. Sonra tongaya düştüğünü anladı ve “Hayır, basmıcam bascam” dedi 🙂 Çocuklar böyle güzel değil mi?

Ned de birgün “Hayır” demeyi keşfeder. Kasabadaki tek çocuk olan Ned’in her şeye hayır demesi herkesi şaşırtmışken Ned, hayır diyemeyeceği bir soru ile karşılaşır, yüreği ılır, “Peki” der yine.

Bir çocuğun arkadaşlığı keşfedişi, arada sırada hayır diyecek ruh hallerine bürünmesini ve bunun normal olmasını da anlatan tatlı, kısa, sade bir öykü. Resimlemeler kitabın ayrılmaz bir parçası olmuş. Okuma bilmeyen ufaklıklar için hikayeyi tamamen takip edilebilir kılmış.

Hayat hayırla da evetle de güzel 🙂 Şimdiden iyi okumalar.

Hayır Diyen Şövalye

Yazan: Lucy Rowland

Resimleyen: Kate Hindley

Çeviren: Yasemin Yener

Bilgi Çocuk Yayınevi

Aralık 2019, 3+

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: