abone ol: Makale | Yorum

İlmihal Öğretiminde Oyunlar ve Etkinlikler

0 yorum
İlmihal Öğretiminde Oyunlar ve Etkinlikler

Pandemi bize ev okulları sisteminin, uzaktan eğitimin önemini bir kez daha gösterdi. Zaten bu alanda çok güzel çalışmalar yapan Yekder’in bir set kitabı elimde. Onlardan biri bugünkü misafirimiz. Tam da dedim, bu günler için. Yaz geliyor, hazırlık yapma düşüncesindeki eğitimcilere, ebeveynlere duyurulur!

Uzaktan eğitimde öğrencilerin dikkatini çekmek, ders boyunca dikkatlerini derste tutmak kolay işler değil. Bence yüz yüze olmaktan daha zor yanları var, öğretmenler için. Bu yüzden daha çok etkinlik, daha çok interaktif metodlar öne çıktı diye düşünüyorum.

Bugün bahsedeceğim kitapta işte bol bol bu açılardan destek bulabilirsiniz.

Bu arada bu tür kitaplar bence hem öğretmenler, hem de veliler için. Çünkü çok rahatlıkla evde de kendiniz çocuğunuzla kullanabilirsiniz. Her anne bir öğretmendir, değil mi? 🙂

Gelelim kitaba.

İlmihal Eğitiminde Oyunlar ve Etkinlikler (ilköğretim ve okul öncesi düzeyine uygun). Temel dini bilgiler içerisinde yer alan ilmihal bilgilerinin hepsi kitapta var. Tabi ki hepsi hakkında bol bol oyun ve etkinlikler var. Ben yıllar önce bu tür eğitimler ile meşguldüm. Kaynak yok, oyun yok. Her şeyi yeniden keşfediyor, uyarlıyorduk. Açıkçası bu kitapları görünce, ne kadar kolaylaştırmışlar, eğitimcilere ne büyük yardım diye düşünüyorum…

Her oyun/etkinlik için amaç ve malzeme listesi de veriliyor. Bu tür yayınlar için önemli bir detay. Önceden hazırlık yapmak ve ihtiyaca göre etkinlik seçebilmek için çok kolaylık.

Etkiliklerin geniş bir yelpazede olduğunu da görebiliyorsunuz. Bazı kart oyunları için gerekli materyaller kitabın sayfalarında mesela. Onları kesip, kullanabilirsiniz.

Kitabın sonunda alanda uzman ve tecrübeli isimlerin yorumları da yer alıyor.

Daha önce sizlere Kuran Öğretiminde Oyunlar ve Etkinlikler kitabını da tanıtmıştık. O da bu şekilde, amacınız doğrultusunda işinizi çok kolaylaştıracak bir çalışma idi. İlgilisinin arşivinde yer alması gerektiğini düşünüyorum.

Şimdiden kolay gelsin diyelim.

İlmihal Öğretiminde Oyunlar ve Etkinlikler

Yazanlar:

Ayşe Öztürk

Ruşen Yavuz

Tülin Öztürk

YEKDER Yayınları, 2021

112 sayfa

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: