abone ol: Makale | Yorum

Karagöz ve Hacivatla Eğlenmek

0 yorum
Karagöz ve Hacivatla Eğlenmek

Karagöz ve Hacivat ismi bile, yüzümüzde bir tebessüm içimizde bir kıpırdanma için yeterli. Ben de kitabı elime bu halde aldım. Karagöz ve Hacivat oyunlarından birkaçını okuyacağımı sandım. Oh oh, daha fazlası çıktı karşıma.

Öncelikle kitabın pek akıcı bir dili var, sanki sohbet ediyorsunuz gibi okuyorsunuz. Sonra belirteyim ki, kitap bir Karagöz Hacivat oyunu değil. Onların tarihinden, kim olduklarından bir başlıyor, nasıl oynatılı, hangi karakterler ve tiplemeler var devam ediyor. Konu hakkında epey bilgi sahibi oluyorsunuz. Mesela ben,  Hayal Sandığında 300 civarında karakter olduğunu bilmiyordum. Bu karakterlerden bazıları Köçek (kadın elbisesi giymiş erkek dansçı, Gelin Karagöz, Kadın Hacivat. Bunları görünce bu karakterler için açıklama yazılsaydı diye düşünmeden edemedim.

Kitapta Karagöz ve Hacivat bahsi üzerinden bir sözden çok o sözün niyetine bakmak gerektiğini, başkası için niyet ettiğimiz kötülüğün bize de zarar vereceğini söylemiş yazar, çocuklara nasihat etmiş tatlı tatlı. Fakat ben sözün niyeti kadar ne söylediğinin de önemli olduğunu biliyorum, çoğu yerde tabi.

Ardından kitap biraz daha hareketleniyor. Hem bir Karagöz Hacivat oyununu yeniden yazmak için nasıl bir yol izleyebileceğimiz anlatılıyor, hem de bir çok etkinlik fikri doğuyor. Kitabın bu bölümleri bol bol not alıp konuya katılabileceğiniz interaktif bölümlerle dolu. Epey eğlendirecek bu etkinlikler hem hayal gücünüzü serbest bıraktırıyor hem de bence epey güzel çalıştırıyor. Sadece bu da değil, bu yöntemlerin pek çok derste de kullanabileceğini göstermiş yazar. Mesela “On üç kere dört? Elli iki. Beş saattir kaynatıp duruyorum, fasulye pişmedi gitti.” ya da “Jüp jüp Jüpiter belinde halkayla gezer.” gibi… Demek ki bu kitap, bu kadar etkinlik vs örneği ile kesinlikle öğretmenlerin de işine çok yarayacak.

Şimdiden iyi okumalar, iyi eğlenceler.

Ben de Karagöz ve Hacivat’la Eğlenmek İstiyorum

Yazan: Melek Özlem Sezer

Resimleyen: Emre Karacan

Hep Kitap, Ocak 2020

98 sayfa, 8+

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: