abone ol: Makale | Yorum

Limon Kütüphanesi

0 yorum
Limon Kütüphanesi

Limona bayılırım. Limonlu kek, dondurma, limonata, limonlu su. Bu yüzden bu kitabı ilk gördüğümde de ilgimi çekmişti. Fakat eve geldikten sonra, epey vakit geçti okumam için. Nasip, bu güneymiş, iyi de olmuş. Çünkü bugün anneler günü ve bir süredir bu “günler” hakkında düşündüklerim var.

Kitapta Calypso adında 10 yaşında bir kız var ve onun diliyle tanık oluyoruz her yaşanana. Annesine kanser teşhisi konmuş ve hızlıca ilerlemiş hastalık. Annesinden sonraki günlerde başlıyor hikaye. Calypso’nun bütün dünyası kitaplar. Babası da bir redaktör ve aynı zamanda kitap yazıyor. İkisinin de kendilerini kapattıkları bir kütüphaneleri var.

Fakat Calypso’nun hayatı okula gelen yeni kızla değişmeye başlar. Resmen duygularını dondurmuş bir çocuğun yavaş yavaş erimesini izleriz. Hem onun, hem babasının. Elbette hiç de kolay değildir. O çok sevdiğimiz limon, bir aile için travmaya dönebilir.

Duyguların da acıların da yoğun olduğu bir kitap Limon Kütüphanesi. Hasta ebeveynler de içerdiğinden yaş grubu biraz yukarıda tutulsa iyi olur diye de düşünüyor insan. Fakat hayatın içinden, sonu ümit ışığıyla biten bir kurgu.

Gelelim anneler gününe. Kapitalizmin, modernizmin vs vs hayatımıza soktuğu bu günlerde ortak bir nokta var. Birilerini sevindirirken birilerinin fena halde canını yakıyor. Annesini kanserden kaybetmiş Calypso’nun, en yakın arkadaşı Mae’nin annesi ile olan ilişkisini okuyunca da görüyorsunuz. Mae, annesinin ona bir şeyler dikmesini hoş karşılamazken, Calypso bunun hasretini çekiyor. Sıcacık bir yemekte, bir azarda, bir gülüşte, bir sarılışta…

Anneler gününde annesi olmayanlar, babalar gününde babasını kaybetmişler, sevgililer gününde bekarlar ya da sevdiği ölmüş olanlar… Sosyal medya abarta abarta, insanlara “örnek olsun” diye, “şükür için” eldeki nimetleri yaldızlayarak gösterenlerle dolu. Halbuki “her nimetin bir haset edeni vardır.” Lütfen bu günkü ve sonraki paylaşımlarınızda aklınıza gelsin, belki vicdanlarımız böylece biraz nefes alır.

Şimdiden iyi okumalar.

 Limon Kütüphanesi

Library Of Lemons

Jo Cotterill

Timaş Genç, 5.Baskı Kasım 2018

189 sayfa, 12+

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: