abone ol: Makale | Yorum

Masal Dolu Anadolu

0 yorum
Masal Dolu Anadolu

Yine hayıflanarak okuduğum bir kitap, neden daha önce okumadım diye… Çünkü aylardır kitaplığımda ve anca okuyabildim, nasip değil mi? (Kitabın kapağı biraz daha çekici olsaydı, daha erken okur muydum diye düşünmedim değil 🙂 )

Masalların en çok hangi bölümünü seversiniz? Devlerin alt edildiği yeri mi, kırk gün kırk gece süren düğünlerini mi, gökten düşen üç elmayı mı? Ben galiba en baştaki tekerleme kısımlarını çok seviyorum. Hani tahta sopalarını sallayıp sihir yapan çocuklar var ya, gelsinler bir de bizim masal tekerlemelerimizi görsünler. Asıl efsun burada 🙂 Üç beş kelime, anlatanı da dinleyenleri de alıp götürüveriyor bambaşka alemlere.

İşte yazarımız bize bir güzellik yapmış burada. Tekerlemelerdeki ritmi devam ettirmiş. Masalların hepsi şiirsel bir dille yazılmış. Sanki tekerlemenin devamı gibi. Okuduklarınızdan bazılarını muhakkak hatırlayacaksınız. İşte onları bir de böyle okuyun, doludizgin bir atın sırtında gitmek gibi…

Keloğlan, Kaf Dağı, devler, padişahlar, sırlı tüyler, çetin engeller, prensler prensesler, açlar toklar, efsunlu tekerlemeler derken masallara bir kez daha sevdanalabilirsiniz, benden söylemesi.

Çoluk çocuk demeden okunacak bir kitap, hasılı. Bence en güzeli, siz okuyun, ev halkı dinlesin.

Şimdiden kolay gelsin.

Masal Dolu Anadolu

Koray Avcı Çakman

Resimleyen: Elif Deneç

Ocak 2020, Tudem

88 sayfa, 7+

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: