abone ol: Makale | Yorum

Parlak Fikir Pastası

0 yorum
Parlak Fikir Pastası

Leziz bir pasta kadar güzel bir kitap bitirdim, üstelik gözlerim nemli. Yazar her bölümde/pastada harika bir iş çıkarmış olsa da, son bölümde gözlerimizi nemlendirecek bir duygu dokunuşunu da ihmal etmemiş.

Kitabımız İtalyan Andersen ödüllü. Yazarın Türkçeye kazandırılan ilk kitabı imiş ama umarım son olmaz.

İlginç ve kişiye özel pastalar pişiriyor bayan Euforbia. Mesela dost-bulan-hazine-bulur ya da  yılmayalım-ve-bir-çözüm-bulalım pastaları gibi. Kişinin sorununa göre… Tabi seçilen malzeme de ona göre oluyor. Taşınmak gibi hafif bir eylem içersin diye, krema yerine daha hafif olan dondurma seçilebiliyor mesela bir pastada. Metinde özellikle bu kısımlar, mutfağın ardındaki felsefe ile ilgilenen, bir şeyi bambaşka alandaki başka şeylerle bağlantı kurarak zenginleştirmeyi sevenler için ayrıca keyifli.

Kitapta öyle cümleler var ki, çocuk ruhundan anlamak ders başlığı altında, yetişkinlere okutulabilir…

Hikayemiz, kısaca ne üzerine derseniz, şifa bulma, yeniden başlama üzerine derim. Aileler, acılar, yeni arkadaşlıklar, insanın insana şifa olması ve tabi ki lezzetler üzerine.

“içimizdeki hevesi ateşleyecek” insanlar, tarifler bizim de karşımıza çıksın diliyorum. Ve biz de çocukların içindeki güzelliği gören,  ateşi başlatacak kıvılcım olan yetişkinlerden olalım…

Ben şimdiden iyi okumalar dileyeyim. Belki ben de böyle-güzel-kitaplar-yazmalı petifürü pişirmek için kolları sıvarım.

Parlak Fikir Pastası

La Signorina Euforbia

Luigi Ballerini

2.Baskı Şubat 2020, Günışığı Kitaplığı

159 sayfa, 11+

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: