abone ol: Makale | Yorum

Uçuş

0 yorum
Uçuş

Çocuk kitaplarındaki her bilgiye, çocuklar acaba bunu dener mi, diye bakmak durumundayız, sevgili pedagoglar yüzünden! Tamam sadece onlar yüzünden değil ama kesinlikle etkileri var. Okuduğum bu tatlı kitapta da, en sonunda bir uyarı yazmış yazar. Tam olarak ne yaptığını kesin bilmiyorsan, uçak inşa etmemek en iyisi!

Siz de çocukken, benim gibi uzunca bir tahta sopa üzerine binip, at diye koşturdunuz mu? Kollarınızı iki yana açıp koşarken uçak sesi çıkarmaya çalıştınız mı? Şimdi çocukların bu tür outdoor etkinliklere! Pek imkanı olmadığından mı kitaplardaki her şeyi denerler, gerçek zannederler diye korkuyoruz? Neyse, uzmanlar çözsün bu sorunu. Biz kitaba gelelim.

Aile fotoğraflarında tekerlekli sandalyede görünen annenin artık olmadığı bir ev burası. Lucy ve babası yaşıyor. Babası, Lucy’nin yaptığı her şeyi seven bir baba. Lucy de elinden geldiği kadar ona yardım ediyor ve bir şeyleri tamir etmek de buna dahil. Üstelik severek yapıyor.

Lucy, kanadı kırık bir kuş bulduğunda da onu ‘tamir’ etmek, en azından uçmasını sağlamak istiyor. İşte burada devreye giriyor bir uçuş denemesi ve tabi ki uçak yapımı. Uçak gökte süzülürken, onlarca çeşit kuşun yardıma gelmesi ile bir şölene dönüşüyor kitabın sayfaları. Zaten en sonra onları daha yakından tanıtan bilgilendirici bir sayfa da var.

Uçak paramparça yerde dururken ise, Lucy’nin babası, Lucy’nin gönlünü tamir ediyor ve hoş bir hayat dersi veriyor.

Tek ebeveynli bir evde geçen bu hikaye, belli ki sadece bir kuş hakkında değil. Elimizden gelen her şeyi yaptığımız halde bazen tamir edilemeyecek şeyler çıkar karşımıza. Orada da niyetimize bakarız ve tabi sevgimize….

Kuşları seven okuyuculara şimdiden haber verip, iyi okumalar dileyelim.

 Uçuş

Fly

Jess McGeachin

Temmuz 2020, Bilgi Çocuk Yayınları

5+

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: