abone ol: Makale | Yorum

Yaramaz Çocuklara Masallar

0 yorum
Yaramaz Çocuklara Masallar

Kapağındaki ismi görünce bir an tereddüt ettim. Acaba yaramaz çocuklara böyle davranmaya devam ederlerse başlarına çok kötü şeyler geleceğini anlatan bir kitapla mı karşı karşıya idim. Daha önce böyle korkunç bir kitaptan size bahsetmiştim ya.

Ama yayınevine bakınca, yok herhalde öyle değildir dedim ve merakla okumaya başladım.

 

Kitabımız zaten ince, bir de uzunca. İçinde kısa kısa sekiz masal/hikaye var. Hikayelerin hepsinde hayvanları görüyoruz. Zaten bütün hikayelerin başlıkları da Hoşnutsuz Hecin Devesi, İlk Eşekler, Zürafalar Operası gibi hayvan isimleri içeriyor. Yaramaz Çocuklara Masallar, aslında biraz yaramaz algımızı da sorgulatıyor. Kısacık ama derin manalar içeren bu masallarda, genel kabule uymayan karakterler görüyoruz. Sırf buyüzden biraz sıra dışı ya da yaramaz diye adlandırılıyorlar belki. Fakat aslında akıntıya karşı direnip, gerçeği görme, doğru davranma derdinde kahramanlarımız. Yer yer pedagogların itiraz edeceği sahneler karşınıza çıkabilir. Kitaptaki masalların yaramaz yönü de burada diyelim.Mesela annesi-babası tarafından–neden bilmiyoruz- ormana bırakılan bir çocuk, Devekuşu ile arkadaş olup dünyayı gezmeye gidebiliyor. E ama komşularını etkilemek için çok para harcayan bir anne ve büyükçe bir göle leğen diyen bir baba tarından ormana bırakılmış bir çocuk ne yapsın başka? Atlar Devekuşu’nun sırtına ve tabi tozu dumana katar.

20161019_115421

 

Kitapta insanların modern ve zalim yönlerine, davranışlarına karşı bir protest duruş görüyorsunuz hemen. Bu masallar bana başka bir kitabı anımsatıyor sanki ama deminden beri sisli bir bulut ardından. Eğer ortaya çıkarsa yazıyı güncellerim.

Her masal gibi hem çocuklara hem büyüklere tavsiye edebileceğiniz bir kitap bu bence. Aslanları kalın demirler arkasına kapatmanın, Hecin develerini sıkıntıya boğmanın, sırf istediği için Zürafaları öldürüp bir de ayağını üstüne basarak fotoğraf çektirmenin, eşeklerin özgürlüğünü çalmanın, atlara işkence etmenin ve maalesef çocukları pataklamanın gerçek kötülük ve yaramazlık olduğu söylenmesin mi yani…

 

Yaramaz Çocuklara Masallar

Yazan: Jacques Prévert

Çeviren: Samih Rıfat

Resimleyen: Huban Korman

YKY, Doğan Kardeş Kitaplığı

  1. Baskı Ekim 1994

 

Rabia Gülcan Kardaş

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: