abone ol: Makale | Yorum

Youtuber Berk

0 yorum
Youtuber Berk

Okulda zorbalıkla karşılaştınız mı hiç? Sanırım kitabı okurken en çok, özellikle ortaokul ve lisedeki öğretmenlerim, okulum için şükrettim.

Kitapta youtuber Berk var. Onun youtube maceralarını dinlemiyoruz, hayır. Berk yazın çektiği videolarla epey takipçi kazanmıştır ama anladığımız kadarıyla okul zamanı sadece hafta sonları, yorumları vs kontrol etmesine izin vardır.

Berk’in takipçilerini kıskanan Taylan ve ekibi, ona zorbalık yapar. Biz işte bu mücadeleye tanık oluyoruz sayfalar boyunca. Berk’in değişen psikolojisi, istemeden de olsa –sıkıntısını kimse ile paylaşamadığı için- çevresindekileri kırması vs. Kendini çaresiz hisseden bir çocuğun, içinde biriken o öfkeyi, yalnızlık hissini çok güzel anlatmış metin. Hem su gibi akan hem de derdini çok iyi anlatan bir hikaye.

Taylan’ın zorbalığı sadece okulla ve hatta sadece Berk ile kalmayıp, youtube yorumlarına da taşıyor. Şantaj bile yapıyor Berk’e… Berk suyu taşıran son damla ile şiddete başvuruyor ve o bir anlık öfkesi artık dibe vuruş hissine ulaştırıyor onu da bizi de. Neyse ki, bilirsiniz, o noktadan sonra yüzeye hızlıca çıkabilme şansınız vardır.

Bizim zamanımıza göre çocuklar daha çok zorbalıkla muhatap olabiliyorlar. Umarım zorbaya da mağdura da faydası dokunur bu gibi kitapların. Evet öyle ya, zorbaya da yardım etmeli, zorbalığına son vererek, ki kitapta da aynen öyle oluyor.

Kitabı sevdim. İhtiyacı olduğunu düşündüğünüz çocuklara lütfen ulaştırın. Böyle bir durumda bir çocuğa nasıl yardım edilir ve edilmez bunu görmek için de okuyabilirsiniz.

Şimdiden kolay gelsin.

Not: Sloganları severiz ya, kitapta da konu ile ilgili sloganlar epey yer tutuyor. Muhtemelen okuyucunun, gerektiği yerde aklına gelecektir.

Youtuber Berk

Zorbalık mı, Kankalık mı?

Yazan: Ayşegül Kocabıçak

Resimleyen: Emre Karacan

Şubat 2020, 95 sayfa

Hep Kitap, 10+

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: