abone ol: Makale | Yorum

Aç Tırtıl

3 yorum
Aç Tırtıl

Çocuk edebiyatıyla yeni tanışanları şaşkına çeviren bir kitaptan bahsedeceğim bugün; Aç Tırtıl.

1969’da ilk defa yayınlandığında eminim yazarı da, yayınevi de kitabın bu kadar tutulacağını tahmin etmemiştir. Kitap 47 yıldır basılmaya devam ediyor, 47 dile çevrilmiş ve tüm dünyada 30 milyondan fazla satmış şimdiye kadar. E bu kitap da klasik olmasın da kim olsun, değil mi?

Klasik deyince aklınıza Heidi, Pollyanna, Deniz Altında Yirmi Bin Fersah gibi ciltli kitaplar geliyorsa buraya kulak verin; kitap tam tamına 28 sayfacık. Tabii iç kapaklar, tanıtım, vs de dahil bu 28’e… Üşenmedim sizler için saydım. Bu 28 sayfada “20” cümle var toplamda. Bütün dünyada bestseller listelerinden inmeyen yirmi cümleli bir çocuk kitabı işte Aç Tırtıl…

Tam da bu yüzden şaşırtıyor çocuk edebiyatıyla yeni tanışanları. Bu kitaba bu kadar para verilir mi? Bu kitap ne öğretiyor çocuğa? Bunun her yeri resim! Bu kadarcık yazı mı var içinde? Hemen okurum biter bu!.. gibi cümleleri duyuyorum kitabı eline alan yetişkinlerden genellikle.

Fakaaaat, çocuklar hiç de öyle demiyor. Aç Tırtıl kitabını değerli kılan da bu! 1,5 yaşından itibaren bütün çocuklar bu kitaba bayılıyor. Hele resimlerine ve resimlerin ortasına konan, o minik parmakların sığabileceği büyüklükteki deliklere… Bir kere okuyunca kitabı, bir daha, bir daha, sonra bir daha okuyorsunuz yoğun istek üzerine.

Kolaj tekniğiyle yaptığı resimlere eşlik ediyor yazarın anlattığı mini hikaye. Yumurtadan çıkan bir tırtıl haliyle acıkıyor ve yiyecek aramaya başlıyor. Ve eğlence başlıyor. Pazartesiden pazara kadar elmalar, armutlar, erikler, çilekler, portakallar ve bir sürü abur cubur ortalarında tırtılın açtığı birer delikle arz-ı endam ediyor sayfalar boyunca. Ve bunca şeyden sonra karnı çok ağrıyan tırtılımızı yeşil bir yapraktan aldığı ısırık iyileştiriyor.

Kocaman olmuştur artık ve kendisi için yaptığı kozaya girer ve iki hafta sonra rengarenk bir kelebek olup çıkar karşımıza.

Bu kadarcık bir hikayede ne çok mesaj/ öğreti var değil mi görmek isteyene.

Mesajla falan uğraşmak istemiyorum, okuyup mutlu olayım, zevkle dinlesin çocuğum diyenler için de “işte bu!” denilebilecek bir kitap Aç Tırtıl.

Yazar da, “bir kitap yazdım hayatım değişti” diyebileceği türden bir şöhrete kavuşmuş zaten. İnternetteki bütün fotoğrafları yeşil bir tırtıl teması içeriyor. Nerden bilebilir ki acıkmış bir tırtılın ona bir dünya çocuk sevinci kazandıracağını…

0007978_ac-tirtil-uc-boyutlu-kitap

Aç Tırtıl’ın ince kapaklı, mukavva kapaklı ve üç boyutlu baskıları var. Çocuklarınız ve eve gelen misafir çocuklar için kütüphanenizde mutlaka bulundurun. Bu kitabı hediye etmeyi de seviyorum ben. Kitapla mutlu olan çocuklar görmek cidden harika!

Kübra Akbey Çetin

 

Aç Tırtıl

Orijinal adı: The Very Hungry Caterpillar

Çeviri: Fatih Erdoğan

Mavi Bulut Yayıncılık, 2016

28 sayfa

 

 

  1. Bir yasindaki ogluma almayi dusunuyordum uc boyutlu da oldugunu ogrendigim iyi oldu tesekkurler….

    • Oğlunuz da sever umarız. Dokunmak, deliklelere parmaklarını sokmak istiyorlar. o yüzden üç boyutlu olanı yıpratabilir oğlunuz, henüz küçük. dipnot düşmüş olalım 🙂

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: