abone ol: Makale | Yorum

Akkuzu Karakuzu ve Kargalar

0 yorum
Akkuzu Karakuzu ve Kargalar

 

İlk Okuma Kitapları serisi içinden bir kitap Akkuzu Karakuzu ve Kargalar. Kitabın son sayfalarında gördüğüme göre ondan fazla kitap var bu seride. Yazarlar ve resimleyenler farklı. Bu kitabı okuduktan sonra, serinin diğer kitaplarını da iyice merak ettim.

Kitabımız rengarenk koyunlar ve onlarla dalga geçmeyi kafasına koymuş gibi görünen üç siyah kargayı anlatıyor. Önce koyunlardan biri ayağını katrana buluyor yanlışlıkla. Bir başka gün birinin kulağı dikene takılıyor ve bir parça yün kopuyor kulağından. Bir başka gün ise bir tanesi ayağını incitiyor ve boynuna bağlamak zorunda kalıyor. Her durumda da ağacın dalında, ahırın çatısında, kendi dokunulmaz uzaklıklarında bulunan kargalar hah hah gak gak gülüyorlar. Üstelik çeşitli nahoş isimler de takıyorlar koyunlara.

Maalesef manzara biraz tanıdık değil mi? Çocuklar bazen bu tür durumlarda pek acımasız oluyorlar. Halbuki kişinin o andaki durumu ile dalga geçmenin, alay etmenin, üstüne üstlük bir de lakap takmanın o kişiyi ne kadar derinden yaralayabileceğini bilseler… Bu işlerde bazen savunma mekanizması da devreye giriyor gibi… Benimle alay edilmemesi için, ben başkaları ile alay edeyim tavrı…

Çocuklarımızı akran zorbalığından her zaman koruyamayacağımız bir gerçek. Fakat bu tür durumlarda ruhları yara almasın diye, öncesinde önlemler alabiliriz. Akkuzu Karakuzu ve Kargalar da bu önlemleri, arkadaşları için alan vefakar koyunlar var. İyi arkadaşlık ilişkileri, kimseyle alay etmemek ve dayanışma gibi alt başlıklar için de çocuklara önerilebilir. Birlik olunca her şeyin üstesinden gelinir…

Kitabın resimleri de pek güzel. Muhtemelen daha uygun fiyatlı olsun diye bu boy ve kağıt kalitesi tercih edilmiş olsa da, büyük boy ve kuşe gibi kağıtlarda da harika görünecektir bu resimler.

Şimdiden iyi okumalar.

 

Akkuzu Karakuzu ve Kargalar

Stefano Bordiglioni

Resimleyen: Barbara Nascimbeni

Çeviren: Tülin Sadıkoğlu

Can Çocuk, Eylül 2018

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: