abone ol: Makale | Yorum

Allah’ı Merak Ediyorum

0 yorum
Allah’ı Merak Ediyorum

Hayattaki birçok tasavvurumuz, genellikle çocuklukta zihin ya da gönül dünyamıza yerleşiyor. En azından uzmanlar böyle söylüyor. İlk bilgilerle, inançlarla, öğretilerle çocuklukta karşılaştığımız için, muhakkak doğru bir tarafı vardır bu tespitin… ağaç yaşken eğilir misali. Fakat aslında bilinçli aklımızla, gönlümüze dokunan bir elle çocukluktaki hatalı kodlamaları da düzeltebiliriz, en azından bir yere kadar, diye düşünmekteyim…

Ve kitaplara gelelim. Evet kitaplar, çünkü bugün elimde bir seri var. 5 kitaplık Allah’ı Merak Ediyorum serisi.

Çocuklarla haşır neşirseniz aşağıdaki soruları ya da benzerlerini siz de duymuş, hatta küçükken sorup, büyüklerinizi terletmiş olabilirsiniz.

 

Acaba Allah’ı Neden Göremiyorum?

Her Şey Bir Yerde Peki Ama Allah Nerde?

Peki Ama Allah Ne Kadar Büyük?

Her Şey Bir Şeye Benzer Peki Ya Allah Neye Benzer

Her Şeyi Allah Yarattı Peki Ama Allah’ı Kim Yarattı?

Kitapların kapağında “Eğer aklına bir soru geldiyse, bir yerlerde seni bekleyen harika bir cevap vardır!” yazıyor. Kitaplarımızın kahramanı Meryem de, aklına gelen her soruyu babasına soran meraklı bir çocuk. Allah hakkında soru sormayı, babasıyla konuşmayı da çok seviyor. Meryem’i soru sormaya teşvik eden bir babası var. Bu konuda ne kadar şanslı bir çocuk değil mi? Kızının sorularını ciddiye alan, geçiştirmekten sakınan, çoğu zaman hemen bir cevap vermek yerine, onu birlikte bulmaya yönlendiren ve en güzeli de “bilmiyorum” diyebilen bir baba o. Hem düşüne düşüne hem de düşündüre düşündüre bu soruları cevaplıyor. Hal böyle olunca, yukarıdaki soruların izini, yerde, gökte, patlamış mısırda, tren vagonlarında, balina ve okyanusta, fare ve filde takip ediyorlar. Her bir soru yaş grubunun rahatça anlayacağı bir dilde cevaplanıyor. Ne soru-cevaplara ağırlık verilip kurgu zayıflatılmış, ne kurgu ağır basıp cevaplar yetersiz kalmış.

Ara ara Meryem’in çocuk dilinde yer değiştiren kelimeler, hem metnin gerçekliğini hem de lezzetini arttırmış. “Hiç de bile güzel değildi”, “kimseden bile yardım almadım” gibi…

Sevgili Sevgi İçigen’in naif çizimleri, daha da küçükler kadar tatlı ve sıcak olunca, kitapla olmazsa olmaz bir bütün oluşturmuşlar. Metindeki merakı, şaşkınlığı, tatmin edici cevabı duymuş olmayı çizimlerde de görmek, oldukça doyurucu bir okuma yapmanızı sağlıyor.

“Yeni bir soru daha bulmalıyım dedi Meryem. Yeni bir soru bulursam, yeni bir cevap da bulabilirim.”

Çocukların soru sormasını teşvik ediyor bu kitaplar. Bu yönüyle de oldukça sevdim. Sormadan nasıl öğrenebiliriz, öyle değil mi? Sormak bir merak göstergesi, merak ilgi… Şimdi sadece kim ne yapmışları, kimler beğenmişleri merak eden çocuklar, gençler görmek iyi kitapların, iyi insanların kıymetini daha da arttırıyor.

Şimdiden iyi okumalar.

 

 

Daha da Küçükler İçin Allah’ı Merak Ediyorum

5 Kitap

Yazan: Özkan Öze

Resimleyen: Sevgi İçigen

Uğurböceği Yayınları

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: