abone ol: Makale | Yorum

Aritmetik İyi Kuşlar Pekiyi

0 yorum
Aritmetik İyi Kuşlar Pekiyi

 

 

“Sizin hiç babanız öldü mü?” mısrasıyla başlayan şiiri bilmeyen var mıdır? Her insan, babasının çocuğu ya, çocuk kalbimizi yorar bu soru… Cemal Süreya sadece şiirleri ile değil, çocuklar için yazdığı yazılarıyla da bildiğimiz bir isim. Çocukça adlı bir dergide, Aritmetik İyi Kuşlar Pekiyi adlı köşesinde yazmış o yazıları. Biz şimdi, kitaptan okuyoruz topluca. Keşke daha çok yazsaymış diyoruz, kitap hemencecik bitince.

Kitap çocuklarla sohbet ediyor gibi. Kah etrafında olan biteni masal gibi anlatıyor, kah bir masal gibi bir hayali, az sonra olacakmış gibi gerçekçi aktarıyor. Bir çocukla sohbetine sizi de dahil ediyor. Size kitap tavsiyesinde bulunuyor, neler okuyayım diye sorarsanız. Bir bir anlatıyor çocuklara okuyun dediği kitapları. Sadece kitap da değil, şairleri de anlatıyor çocuklara. Bir nevi, edebiyat yolculuklarında ilk durak oluyor böylece, çocuk okuyucunun. Kitabı okudukça, çocuk kitaplarındaki edebiyat eksikliğinin de, edebiyata yönledirme açısından zayıflığın da daha bir farkına varıyorsunuz.

Aritmetik İyi Kuşlar Pekiyi kitabı, kapağında “Okul Çağı Kitaplığı” damgası ile yayınlanmış. İlkokul 4-5. Sınıftan itibaren çocukların keyif alarak okuyabileceğini düşündüm ben. Hem sadece iyi bir metin okuma keyfini de yaşamayacaklar. Ayrıca başka yazar, şairlerin adını öğrenip, merak ile belki de o kitaplara koşacaklar.

 

Normalde bunun için ayrı bir bölümümüz de var fakat şu satırları yazıya da iliştirmek istedim. İşte size kitaptan bir bölüm. Şimdiden iyi okumalar.

 

Renkler Ölmüyordu

Bir an bütün ders kitaplarının sokakta yürüdüğünü düşündü. İşte şu adam cebinden para çıkarıyor, karşılığında büfeciden kağıt mendil alıyor. Sosyal Bilgiler’den çıkmış ikisi de. Konuşunca Dilbilgisi çıkıyor ortaya. Büfeci paranın gerisini adam veriyor. Bu da Aritmetik.

Bir kadın, kızını elinden tutmuş sürüklüyor. Böyle kadınlar da var. Kız ise annesinden bir şey istemiş belli ki. Masal. İşte o istediği.

Otobüsler tıklım tıklım dolu. İçlerinde her insan ayrı kişi; ayrı özlemleri var hepsinin, Roman olmuyor mu bu?

Peki Şiir ne? Bütün bunların hepsinin kendisinde uyandırdığı karışık ama güzel duygu mu yoksa?

sayfa 60-61

 

Aritmetik İyi Kuşlar Pekiyi

Yazan: Cemal Süreya

Resimleyen: Mustafa Delioğlu

YKY, 4. Baskı Ekim 2015

66 Sayfa

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: