abone ol: Makale | Yorum

Boyacının Penguenleri

0 yorum
Boyacının Penguenleri

Bendeki 19. Baskı ama çoktan 20’yi geçmiş, Boyacının Penguenleri. Yazarın sadece 2 çocuk kitabı var bu ikincisi. Üstelik 1948 yılında tamamlayamadan ölmüş, karısı kitabı tamamlayıp yayımlamış. Ve hala ilgiyle okunuyor görünüyor, zaten izlemedim ama, filmi de çekilmiş.

Durgunsu kasabasının boyacısıdır Bay Popper. Kışın evde oturan, havaların ısınmasıyla kasabadaki bütün boya işlerini yapan kendi halinde bir adam. Bu adam kasabası dışına bile çıkmadan bir ömür sürdüğü ve seyahatlere imkanı olmadığı için de boya yaparken hep hayal kurar, uzak diyarları düşünür. Radyoda kutuplarla ilgili programları dinlemeyi, oralara dair kitapları okumayı ise çok sever… Tutkuludur hatta bu konuda.

Kutuplarda araştırma yapan bir amirale yazdığı mektup sonucunda da onu bir sürpriz bekler. Büyük bir kutu… Ve içinden Kaptan Cook çıkar, bir penguen. Tam da kış geldiği, bu yüzden Bay Popper’ın evde oturmak zorunda kaldığı bir dönemde, Popper ailesinin hayatı değişiverir.

Ailenin diğer üyeleri hep Bay Popper’ın yanında olup, ona destek olsa da çok göz önünde değiller. Bayan Popper temizlik ve düzen aşığı sayılabilecek kadar “iyi bir ev kadını”! (Yazarın göndermesi mi?) Evde boş boş oturan bir adamdan pek hoşnut olmamasına, kocasının kışın sadece kurufasulye yiyebilecekleri kadar kazanabilmesine rağmen eşine destek veren bir hanım. Çocuklarsa dönem ortasında on hafta tatil yapabilmenin sevincini yaşayan iki sıradan öğrenci.

Bay Popper dalgın, fakir ama dürüst. Penguenlerin sırtından yulaf ezmesi ve ıspanak yedikleri söyleyerek epey para kazanabilecekken, doğru olmadığı için bunu yapmayacak kadar dürüst (bir başka gönderme). En sonuna bay Popper’ın yolu kutuplara kadar uzuyor, tabi ki 12 pengueni ile birlikte… Bu fakir ama mutlu ailenin reisi, hayallerine kavuşuyor… Penguen bir değil miydi, ne zaman 12 oldu derseniz, sizi kitaba yönlendireyim. Böylece penguenlerin gösteri maceralarını da okuyabilirsiniz.

Şimdiden… biliyorsunuz!

Boyacının Penguenleri

Richard ve Florence Atwater

Resimleyen: Robert Lawson

Çeviren: İlknur Özdemir

19.Baskı Mayıs 2018, 107 sayfa

YKY, 9+

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: