abone ol: Makale | Yorum

Çelebi Zinciri

0 yorum
Çelebi Zinciri

İstanbul hakkında yazılan bir kitabı okumak, içinde İstanbul sokakları geçen bir metin daha ok keyif veriyor bana. Çelebi Zinciri de İstanbul için yazılmış bir ilk gençlik romanı desek yeridir.

Kahramanlarımız Atilla ve Defne bir ödev için beraber çalışacaklardır. Takip ettikleri kitap, onları İstanbul’un çeşitli yerlerine ve eski tarihine götürür. Ellerindeki kitap ve 3D gözlük eşsiz tecrübeler yaşatır onlara. Böylece adım adım hem kitabın sayfalarında hem İstanbul sokaklarında, hem de sırrın peşinde ilerlerler. Kitap kah bir filme, kah şarkıya, bol bol İstanbul’un tarihi eserlerine yönlendiriyor okuyucusunu. Kahramanımız Atilla gibi sanırım çocuklar da tarih deyince biraz sıkılıyorlar. Ama bu şekilde tarih okumak onlara da keyif verecektir. Macera, sırların keşfi her zaman ilgi çekiyor ne de olsa.

Atilla ödevde ilerlerken aslında sınıfındaki bazı sorunları da çözer. Defne ile ortak çalışmak güzel etkilere sebep oluyor. Akran zorbalığına karşı durmak, doğru olanı savunmak, alaylara pabuç bırakmamak vs gibi.

Kitabın iki yerinde, konuyu ele alıştaki tarz hoşuma gitmedi fakat akıllı bir okuyucuyu etkilemeyecektir diye umuyorum. Onun dışında pek beğendim. Sıkıcılıktan kurtarılmış tarih, keşfetmenin zevki, bir işi hakkıyla bitirmenin verdiği güven ve bunlardan elde edileni paylaşmanın cömertliği… Pek mi övdüm ne? En iyisi siz de okuyun ve karar verin. 11 yaş ve üzeri her okuyucu için şimdiden iyi okumalar.

Çelebi Zinciri

Yazan: Birsen Ekim Özen

Resimleyen: Emir Vahedi

Doğan Egmont

2018, 150 sayfa

11+

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: