abone ol: Makale | Yorum

Dünya Denen Koca Okul

0 yorum
Dünya Denen Koca Okul

 

Dünya Denen Koca Okul gerçekten koca bir kitap. Boyut olarak… Ki kitaplara poz verdirdiğim rafıma sığmadı. Rodari imzalı olunca ve yeni çevrilmiş bir kitap olunca heyecanla ve merakla aldım kitabı. Açık açık söylüyorum… biraz hayal kırıklığına uğradım.

Kitaptaki Rodari imzasını görmeseydik bu kadar merak eder miydik bu kitabı? Kim yazmış diye sorar mıydık? Yahut aynı metni adı sanı duyulmamış bir yazar bize sunsaydı, şu anda çok meşgulüm mü derdik?

Kısa metinlerden harika çocuk kitapları çıkabilir hatta sadece resimlerle de harika bir eser ortaya çıkabilir elbet. Kitabın hakkını tamamen hapur hupur mideye indirmek istemiyorum. Bilmiyorum belki geç gelen bahar beni biraz karamsar yapmıştır (bu metni yazarken hala gelmemişti gerçekten).

Telif sorunu olmasa kitabın metnini buraya kolayca alırdım. Bu arada şimdi fark ettim, kitap hakkında yazdığım şu yazı kitabın birkaç katı uzunluğunda. Neyse…

Kitap, dünya üzerinde balonla gezen bir çocuk resmi ile, dünyanın gözümüzü açtığımız zaman bizim için büyük bir okul görevi göreceğini anlatıyor. Hem de her yaşta… Ve bu okulda elbette bazı dersleri seveceksin, bazı derslerde zorlanacaksın. Hem de sürekli bir sınav içinde olacaksın. Evet, evet hayat bu.

Tamam, tamam

 

Kitapta en sevdiğim cümle…

Tamam tamam çok kısa ama güzel bir kitap. Üzerinde saatlerce konuşulabilir de elbet. Fakat Rodari farkı nerede acaba? Bunu da düşünmeden edemiyorum. Kitabı 3+ yaş grubundaki çocuklara, hayata dair bir ön bilgi masalı olarak okuyabiliriz belki de değil mi?

Resimleri kötü değil kitabın fakat çok beğenmediğimi ifade etmeliyim.

Şimdiden iyi okumalar.

 

 

Dünya Denen Koca Okul

Yazan: Gianni Rodari

Resimleyen: Allegra Agliardi

Çeviren: Filiz Özdem

Yapı Kredi Yayınları, Ocak 2018 (Türkiye’de)

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: