abone ol: Makale | Yorum

Düş Bahçesi

0 yorum
Düş Bahçesi

 

 

Ayda Çayır, ilk kez okuduğum bir kalem.

Hikayeler alt başlığı ile yayımlanan Düş Bahçesi, dokuz hikayeden oluşuyor. İlk hikayeler kısa kısa. Anlatıcı, olayın kahramanı derken, devam eden hikayeleri sanki bir bütünün parçaları tadında okuyorsunuz. Kafiyeli dili ile oldukça akıcı, sevimli, eğlenceli, yormayan metinler. Sonraki hikayelerde, aslında her birinin bağımsız olduğunu hissettiren farklı mevzulara konuk oluyorsunuz. Kafiyeli dil bitiyor bitmesine ama metinler hala akıcı. Bazı hikayelerde fantastik denilebilecek unsurlar yer alıyor. Konuşan, dertlenen, keyiflenen, fildişi tuşlara sahip bir piyano gibi. Yahut son hikayede karşımıza çıkan fok balığı Fego gibi.

Fego’yu okurken aslında çocuk hikayelerinde karşımıza sık çıkan hayvanlar yerine, başrolde bir fok balığının tercih edilmesinden memnun olduğumu hissettim. Ayrıca hikaye keşke başka bir kitapta olsa ve hatta biraz daha roman kıvamında yazılsaydı bile istedim. Hikaye biraz Nemo’nun yaşadıklarına benziyor. Kardeşlerinden farklı, daha hassas özelliklerle dünyaya gelmiş ve bu özellikler nedeni ile gündüz ailesi ile karada vakit geçiremeyen bir karakter. Küçük fakat cesur. Bu cesareti gözü karalığa dönüşüyor ve yüzüyor, yüzüyor… Sonrası kitabın sayfalarında okuyucuyu beklesin.

Ayda Çayır’ın Düş Denizi’nin Sırrı kitabı da elimde. En kısa zamanda okumak istiyorum. Yazarın ilk çocuk kitabı ise Düş Avcısı adını taşıyormuş. Düşlerle arası iyi görünüyor. Burada yazar hakkında bilgi ve kitapları mevcut.

Kitabın resimleri Saadet Ceylan’a ait. Kitapta 4-5 çizim var, o kadar. Naif, hoş çizimler. Tüm sayfa değil, küçük detaylar şeklinde. Fakat açıkçası daha fazla resim de istemiyorsunuz, metinler kafi geliyor.

Kitaptaki diğer hikayelerin başlıklarını da şuracığa yazıp, şimdiden iyi okumalar dileyeyim.

Define Bahçesi, Şeker Gibi Hastalık, Düş Macunu, Evcilik Partisi, Kar Prensi, Kartopu, Mavi Güvercin, Müzik Ülkesi, Yavru Fok Fego.

 

Düş Bahçesi

Yazan: Ayda Çayır

Resimleyen: Saadet Ceylan

Erdem Çocuk, 2017

72 sayfa

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: