abone ol: Makale | Yorum

Engelsiz Masallar

0 yorum
Engelsiz Masallar

10-16 Mayıs tarihleri arası Engelliler Haftası. Bu belirli gün ve haftalara çok prim vermesem de, arada bir bazı şeyleri anlatmak için güzel de olabiliyor. Günümüz şartlarında belediyelerin, devletin, insanlarımızın çıkardığı zorluklar vs diyerek ümitsiz bakmak istemiyorum bu duruma. Çünkü güzel şeyler de oluyor, çünkü insan özünde iyi bir varlıktır. Bunu unutanlara biz hatırlatalım, gerçek engeli gördüğümüz yerde kaldırmaya çalışalım, olmuyorsa başka bir yol deneyelim. Elimizden gelen ne ise yapalım, sokağımızın önünü süpürmekten başlayarak.

Çıktığında heyecanla karşıladığım Engelsiz Masallar’ı yayına hazırlarken fark ettim, Engelliler Haftası içine girdiğimizi. Bu bir açıdan iyi geldi bana, belki daha çok insana ulaşır bu ümit dolu kitap, diye düşündüm.

Engelsiz Masallar, bizi biraz insanların dünyasından uzaklaştırıyor. Hayvanların, çiçeklerin arasına karıştırıyor. +1 kromozomla dünyaya gelmiş bir civcivi, kokusuz açmış bir gülü, hatalı baskı sonucu renkleri karışmış bir kumaşı, pembe kabuklu kaplumbağayı görüyoruz.  Tam on masal var kitabın içinde. Her birinde diğerlerinden farklı olan, bu farkları ile özelleşen, farklılıklarını güzelliğe çeviren kahramanlar görüyoruz. Ne güzel ki, her birinin etrafında onlar için üzülen, üzüntüsünü gayrete çevirip, yeni yollar için çabalayan yakınları da var. Belki de masalı okuyanların en çok örnek alacağı davranışlar, oralarda gizli. Görünsün ya da görünmesin, hepimiz eksikliklerle doluyuz. Bizi güzel yapan da bu belki, çünkü birbirimizin eksikliğini tamamladıkça, birbirimizle güçleniyoruz.

Hafif bir kabuk, eğer muz kabuğu paraşütü ile atlıyorsanız, avantaj olabilir.

Hafif bir kabuk, muz kabuğu paraşütü yaparken pekala avantaj olabilir.

Engelsiz masallar, okundukça insana iyiliği hatırlatan bir kitap olmuş.

Kitabın resimleri Mümine Yeşilmen’e ait. Daha kapakta masalsı bir kuş karşılıyor sizi. Kanadının biri rengarenk teleklerden oluşan, turkuaz gagalı kuş. Çizimler masalsı atmosfere çok yakışsa da, aynı çizimin masal içinde birden çok kere kullanılması pek şık olmamış.

Kitapta her masal için farklı bir yazı rengi kullanılmış.

Engelsiz Masallar, özel miniklere umut ve tüm çocuklara da yürek genişliği olur umarım. Şimdiden iyi okumalar.

 

Engelsiz Masallar

Yazan: Ayşegül Sözen Dağ

Resimleyen: Mümine Yeşilmen

Kayalıpark Yayınları, Ocak 2017

10 masal, 78 sayfa

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: