abone ol: Makale | Yorum

Evrendeki Son Hazine

0 yorum
Evrendeki Son Hazine

 

Dimağımda güzel bir keyif ama kitabın bitmesinin buruk hüznü ile kapattım kapağı. Bir anda kendini haber peşindeki teyzesinin koşturmacası içinde bulan Eren,  telaşlı vakitlerin ardından mecburi bir mola vermek zorunda kalır. İlk sayfalarda daha göz önünde olan teyze, böylece daha geri planda kalır ve sahne Mantıku’t Tayr okuyan bir dedeye kalır. Okuduğu kitap bize onunla ilgili bir ipucu gibidir aslında, ilerleyen sayfalarda bunu daha net fark edecektir okuyucu. Kitap ve konu ilerledikçe dedeyi, yaptıklarını, özelliklerini, sırlı yanlarını daha iyi tanırız. Bu bize aynı zamanda pek çok konunun da kapılarını açar. Onlardan biri Peygamberimizin (as) hayatıdır. Evrendeki Son Hazine Peygamberimizin (as) (de) anlatıldığı bir roman.

Günümüz dünyasında geçen bu roman sadece kahramanlarının bu çağda yaşaması ile günümüze ait değil. Çocukların dili, güncel mevzuları vs ile de hayattan kopmamış bir kurgu sunuyor bize.

Yanan orman yerine gelsin diye sürekli ağaç diken, kaçak çöp döküp güzelim doğayı kirletenlerle mücadele eden, budayacağı ağaçtan izin alan, dede hatırası boş evleri süpüren, karıncanın yolunu kesmemek için yerinden kalkan Yaşar Dede, etrafımızdan eksik olmasın isteyeceğimiz bir çınar gibi.

Çocukların zihnindeki, İslam adını kullanarak teröristlik yapılmasını, şiddet yerine iyiliği tercih edelerse kendilerine ezik denilip denilmeyeceği sorularını rahatlıkla çocuklarla konuşuyor Yaşar Dede. Bu sorular işte gerçek hayatta da çocukları düşündüren sorular. Cevapların da gayet tatmin edici olduğunu dile getireyim.

Peygamberimizin (as) hayatı ve ahlakı konunun merkezinde olsa da, pek çok konuya da değiniliyor aslında kitapta. Tıpkı hayat gibi. Bu açıdan değerler eğitimi, çevre, tarih vb kitabı da diyebilirsiniz belki Evrendeki Son Hazine’ye. Özellikle Kıbrıs Barış Harekatı’nda yaşanan o sırlı olayı çocukların gündemine (ve tabi ki bizim de) taşıdığı için de çok özel bir kitap. (Haberci teyzeyi yola düşüren de bu konu, evet.)

Kitapta resim bulunmuyor. Peygamberimizin hayatının da anlatıldığı bir kitap olarak, eserin sonunda kaynakça verilmesi ayrıca güzel olmuş.

Evrendeki Son Hazine beklediğimden güzel karşıladı beni. Nazlı bir okuyucu olup yazarına, şurayı biraz daha uzatsanız, şu hikayeyi ayrı bir romanda daha detaylı anlatsanız vs gibi şeyler yazmayı planlıyorum. Ramazan fuarlarını fırsat bilip, güzel bir yaz okuma kitabı isteyenlere göz kırpıyorum, şimdiden iyi okumalar.

 

Evrendeki Son Hazine

Yazan: Figen Yaman Coşar

Düş Değirmeni Kitaplığı,

İstanbul 2019, 198 sayfa

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: