abone ol: Makale | Yorum

Gerçeğin Peşinde

0 yorum
Gerçeğin Peşinde

Deretepe köyünde geçen bu macerayı okurken, benim de hatırıma tıpkı beş kahramanımız gibi köyde geçirdiğimiz yazlar geldi. Biz de kitaptaki gibi kuzenlerden oluşan bir gruptuk ve çok eğlenirdik.

Kahramanlarımız da çok seviyorlar yazı köyde geçirmeyi. Yine karnelerini alıp köye koştukları günlerde, bir farklılık onları bekliyor. Büyükçe bir çukur keşfediyorlar, sonra köyde garip şeyler oluyor, yetişkinleri meraklandıran.

Dumanlar, kötü kokular, kirlenen dere, hastalanan insanlar…

Bir yandan da gazetede çıkan vahşi hayvan haberleri…

Kitabımız adındaki gibi, gerçeği araştıran çocukların hikayesini anlatıyor, Deretepe köyü özelinde. Bir haber gazetede de çıksa, doğru olmayabilir. Dilden dile dolaşsa da hakikati yansıtmayabilir. Gerçeği bulmak için araştırmak, yerinde görmek, daha çok okumak, detaylara bakmak gerekebilir. Tıpkı kahramanlarımızın, gazetede verilen resmin aslında köyleri değil de başka bir ülkedeki bir yer olduğunu, bayrak detayından fark ettiği gibi.

Çözüm doğrularda gizli. Doğru, bize verilen habere hemen inanmamakta… Öyle görünüyor. Pek tatlı resimleri ile bu kitap, çocuklarımızı infodemiden* korumak adına güzel bir adım gibi duruyor.

Kitap Kütüp Anne Platformu tarafından bir proje olarak okuyucu ile buluştu. Siz de https://www.kutupanne.com/2020/10/gercegin-pesinde/ adresinden okuyabilir hatta dinleyebilirsiniz.

Şimdiden iyi okumalar.

*Bunu da siz araştırın e mi? 🙂

Gerçeğin Peşinde

Yazan: Havva İrmak

Resimleyen: Elif Sakallı

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: