abone ol: Makale | Yorum

Hey âkil kişi!

0 yorum
Hey âkil kişi!

Bu sayıda gençler için yazılmış bir roman ile karşınızdayız. Bir anda kendinizi uzak zamanlarda bir put yapıcısının hikayesinde bularak okumaya başladığınız bir roman Heyâkil. Fakat sayfalar ilerledikçe, günümüze, çok yakın bir tarihe hatta tanıdık olaylara, isimlere geliyorsunuz. Daria’nın “Put Yapıcısı” Samuel ve “Bakıcısı” Sayfi’ye Dair Hikayesi ile başlayan metnin ise, Daria’nın üzerinde çalıştığı romanın bir bölümü olduğunu fark ediyorsunuz.

Daria, kitabımızdaki hanım kahraman. Arşavir’in portresini yapmak için gizli gizli çalıştığı fakat elini bir kez bile tutamayacağı için ölüm emrini verdiği bir ajan. Ölüm emri uygulanıyor mu, uygulanmıyorsa Daria’ya neler oluyor, okumanın keyfini kaçırmayalım ve Arşavir’e gelelim. Çünkü önce yavaş yavaş “acaba O’ndan mı bahsediliyor?” diye yaklaştığımız Arşavir, kullanılan cümleler, betimlemeler ve en sonunda yaşanan o önemli gece (15 Temmuz) ile açıkça belli ediyor kim olduğu. Arşavir, uzun bir planın parçası olarak, etrafındaki insanları dini vaazları, gözyaşları ile etkileyen, gittikçe makam mevki sahibi olan, bir yandan halkı etkilerken bir yandan etkili insanları yanına çeken bir sahtekarla aynı kişi…

Daria bir roman üzerinde çalışıyor demiştik. Put yapıcıları anlattığı romanını, “bütün put yapıcılarına meydan okuyan adamın ilk ve son sözü” “La ilahe illallah” ile bitirmesi gerektiğini düşünüyor. Daria’nın romanındaki putlar yıkılırken, bir gece, Boğaz köprüsünü kapatan askerler ile sembolleşmiş Arşavir’in büyük oyunu da yıkılıyor.

Yüzlerce yıl öncesinin putlarının inşası, arkasındaki çıkarların, kan ve göz yaşının, ahmaklıkların, gafilliklerin hikayesi  gibi günümüz putlarının inşasının da, yıkılışının da hikayesini paralel olarak okutturuyor bize yazar.

Heyâkil, heykeller demekmiş. Biz onu “hey âkil” olarak da alabilir, akil olmanın gereği olarak sorular sorup, yolumuzu şaşırmamak için Rasulullah’ın (as) bıraktığı iki emanet dışında sarılacak başka şey aramaktan kaçınmanın gerekliliği anlatan satırlar olarak okuyabiliriz. Alternatif bir 15 Temmuz romanı, akıcı dili, merak uyandıran ve elinizden bırakamayacağınız bir kurgusu ile, Ahmet Efe’nin o sarıp sarmalayan üslubu ile okuyucusunu bekliyor.

Rabia Gülcan Kardaş

 

Heyâkil

Ahmet Efe

Roman, Nar Genç

2018, 180 sayfa

 

 

 

 

*Bu yazı ilk olarak Okur Dergi 8. sayısında yayımlanmıştır.

Trackbacks/Pingbacks

  1. Acı-Ahmet Efe- Çocuklar Okuyor - […] bilememiş ve raftaki yerine koymuştum. Ahmet Efe’nin Nar yayınlarının gençlik serisinden Heyâkil romanı çıkınca Acı’yı da raftan alıp tekrar…

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: