abone ol: Makale | Yorum

İki Yıl Okul Tatili

2 yorum
İki Yıl Okul Tatili

Hangi kitabı okusam diye bakarken gözüme İki Yıl Okul Tatili takıldı. Ta çocukluğumdan kalan bir eser bu. Hadi dedim, tekrar okumak için bundan iyi seçenek olamaz J Bizdeki tatil iki haftayı geçti ama umarım kitaptaki kadar uzamaz.

1860 yılında, Chairman Okulu tatil olmuş, öğrencilerden bir grup çocuk, Sloughi yelkeni ile geziye çıkacaktır. O gece yelkenliye giden çocuklar sabah uyandıklarında bir sürpriz ile karşılaşır. Gemi karadan epey uzaklaşmıştır. Kaptan vs ile limanda kalmıştır.

İki Yıl Okul Tatili Jules Verne’in klasiklerinden. 15 çocuğun o gemiden, fırtınadan kurtulmasını, sığınmak zorunda kaldıkları adada geçirdikleri zamanı anlatıyor. Yemek, barına, güvenlik, sağlık… Aklınıza Lost geldi mi?

Kitapta kurgu daha çok olaylar üzerinden ilerliyor. Diyaloglar sınırlı. Hızlı ilerlemesi çok zor olmuyor bu yüzden. Kitabı okurken, en büyükleri 14-15 yaşlarındaki bu çocukların hayatta kalma becerilerine hayran olmamak elde değil. Sırf kurgu icabı değil elbet, o dönemin hayat şartları gereği bu beceriler… Biz şimdi, değil çocuklar, yetişkinler olarak bile aynı şartlar altında ne kadarını yapabiliriz, düşünmeden edemedim. Eh bu karantina günlerinin etkisi de yok değil, bu düşüncede.

Dediğim gibi tatil inşallah, hayırlısıyla bizdeki tatil çok uzamaz. Fakat her halükarda İki Yıl Okul Tatili, klasikler kategorisinden çocukların okuma listelerine girebilir. Tabi yine dönemin bir kültürü olarak muhtemelen, çocukların büyükleri “hafif içkiler” vs içebiliyor. Kurgudan anlaşılan o ki, masaya kola koymak  gibi bir şey. Fazla ve can sıkıcı bir tonda geçmiyor. Yine de belirteyim.

Şimdiden iyi okumalar.

İki Yıl Okul Tatili

Jules Verne

(Farklı yayınevlerinden yayımlanmıştır)

9+

  1. Rabiacığım orjinal çevirisi tam 321 sayfaymış, ben şimdi yayın evi için kısaltarak yazıyorum da tekrardan. Daha yeni başladım ama bakalım ne zaman biter?

    Sevinç Şahin

    • Bendeki belli ki kısaltılmıştı ama demek ki epey kısaltılmış 🙂 Umarım en kısa zamanda bitirirsin, keyifle okuruz 🙂

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: