abone ol: Makale | Yorum

Kaçış Planı

0 yorum
Kaçış Planı

Çocukken evden kaçmayı düşünmeyen var mıdır? Mutfak kapısının arkasındaki pazar çantalarına bakıp, eşyalarım buna sığar mı diye ölçüp tarttığım gün, dün gibi. Niye bir valiz almayı düşünmedim ki 🙂

Neyse ki gerek kalmadı. Sanırım Yeşilçam filmlerinde, evden kaçan genç kızların başına neler gelebileceğini fazlaca gördüğümüz için!

Kaçış Planı adı zaten her şeyi açık ediyor. Yukarıdaki sebeplerden merakla alıp okudum kitabı. Burçin’in annesi kaza geçirdiği için uzun bir süre hastanede kalmak zorundadır. Bu yüzden onu İzmir’deki anneannesine gönderirler. Anneanne ise öğlen 1’e kadar uyuyan, çocuk bakmayı –muhtemelen- unutan bir kadın. Eh Burçin ne yapsın, evden kaçmak, Kars’taki ailesinin yanına dönmek ister. İşte kitap boyu planın hazırlığını, bir yandan da İzmir’de anneanne evinde geçen günleri ve Burçin’in uyum sürecini okuyoruz.

Kitapta bir kelime beni de çocukluk oyunlarıma götürdü: “Şakacıktan” kelimesi. Çocukken oyunlarda bu kelimeyi kullanınca her şey mümkün olurdu, duygulandım.

Bir başka detay ise şaşırttı beni. İzmir depremi! Kitap Temmuz’da çıkmış ve kurgunun bir bölümünde gece deprem yaşıyor İzmir. Yazar kehaneti!!

Bir Venüs heykeli ve termosifon ile oynayan, ambidekster  -iki elini kullanabilen, ikisiyle de yazabilen- Burçin’in kaçış macerası kavuşma ile bitiyor, küçük bir ipucu. Ama Burçin’in planladığı gibi değil tabi ki.

Kitabın çizimlerini de pek sevdim. Karikatür havası enerjik ritme uygun… Bazı detaylar metnin ruhuna öyle uygun ki. Teki ayaktan düşmüş terlik, bollaşıp ayaktan çıkacakmış gibi duran çorap, tam anneanne evine yakışan duvar saati… Çizerin de ellerine sağlık.

Şimdiden iyi okumalar.  

Kaçış Planı

Yazan: Aslı Perker

Resimleyen: Ezgi Keleş

Taze Kitap, Temmuz 2020

11+

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: