abone ol: Makale | Yorum

Kalbimin Süsü Oruç

0 yorum
Kalbimin Süsü Oruç

 

 

 

Çocuklara ibadetler öğretilirken, cehennem azabının anlatıldığı bir dönemi yaşadık. “Allah taş eder” o zamanlardan kalma bir ifade belki de. Dinin güler yüzü saklandığı gibi, abus bir maske ile muhatap olduk. Halbuki din, insanın içindeki cevherin korunması için, insan çok kıymetli olduğu için gönderilmiş bir yol.

İnsandaki ve özellikle çocuklardaki bu kıymeti, cevheri bilerek onlara dinini anlatan insanlar gün geçtikçe artıyor. “Allah sever”i anlatıyorlar önce. Onlardan biri de Merve Gülcemal. Nam-ı diğer “oyuncu anne Merve”. Kitapta anlattığı üzere kendisi de korkutarak değil, sevgi ile bu işin yapılması gerektiğine inanıyor. Ayrıca ibadetlerin “nasıl”ından ziyade “niçin” yapıldığını çocuklarımıza anlatmamız gerektiğini de ekliyor.

Önsözde Psikoterapist Ebrar İlhan Yavuz, “kitap, düşünülmüşü sunan değil düşündüren, hayal edilmişi gösteren değil hayal ettiren nitelikte” demiş. Bütün bunların üzerine merakla açıyorum sayfaları.

Uzun metinlerin, bol bol anlatımların, nasihatlerin, öyle yaparsan şöyle olurların olduğu bir kitap beklemeyin. Bu kitap, kalbimizin süsü orucu anlatsa da, interaktif katılımlı bir etkinlik, düşünüp taşınma, fark edip öğrenme kitabı olmuş. Şöyle ki,

Önce oruçla ilgili kısa bilgiler verilmiş. (‘Kısa’ cümleler/bilgiler bizim toplumumuzda genelde özenilmemişlik, ‘kısa kesilmişlik’ hissi uyandırır. Bu bilgilerin/cümlelerin ise klasik bilindik, ilk akla gelen ifadeler olmadığı, üzerinde düşünüldüğü ve bir örgüyü tamamlamak için seçildiği belli oluyor). Ardından bu bilgi ekseninde, okuyucuya oruç ve orucun dahil olduğu alanları düşündürecek, farkındalığını sağlayacak sorular sorulmuş. Öyle bunaltacak derece çok soru yok, bu da kararında olmuş.

Kedi kuyruğunun bacağa dolanması detayına bayıldım 😉

Kitabın sonlarında okuyucuların oruçlarına göre dolduracakları alanlar var. Bu da kitabı daha da kişiye özel bir hale getirmiş. Hem bilgi, hem etkinlik kitabı olmuş.

Çocukların oruç tutmayı sadece bir müddet aç kalmak olarak görmemesi açısından,  seçilen soruları ve düşündürücü cümleleri önemli buluyorum.

Güzel haberler, bereket, merhamet, kitap ve güllaç dolu Ramazan’lar, şimdiden iyi okumalar.

 

Kalbimin Süsü Oruç- Niçin Oruç Tutarız

Yazan: Merve Gülcemal

Resimleyen: Pervin Özcan

Timaş Çocuk, Haziran 2017

36 sayfa

Trackbacks/Pingbacks

  1. Minikler Okula Gider Mi? Canavar Kardeşler 4- Çocuklar Okuyor - […] kitabı… Merve Gülcemal’in sayfamızdaki diğer kitapları da şurada, şurada ve şurada. Şimdiden iyi […]
  2. Keloğlan Oruç Peşinde-Çocuklar Okuyor Ramazan Kitaplığı - […] Gülcemal’in geçen sene de Ramazan Kitaplığında Kalbimin Süsü Oruç adlı çalışmasını tanıtmıştık, onu da hatırlatalım. Yine Canavar Kalbi arşivimizdeki…

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: