abone ol: Makale | Yorum

Kar Kristali

0 yorum
Kar Kristali

 

Geçenlerde İstanbul’un yüksek kesimlerine lapa lapa kar yağdı. Benim yaşadığım semt ise epey iyimser bir bakışla, ancak karla karışık yağmuru gördü. Herkes sosyal medyada kar fotoğrafları, videoları paylaştı. Açık ve net olarak görülüyor ki, kar özlemi büsbütün sarmış bizi 🙂 Kar özlediğimiz günlerde Kar Kristali ortaya çıktı ve okuyucuyu selamladı.

Kitapta tıpkı okuyucu karşısına çıktığı gibi, “Gri bir aralık gününde” başlıyor hikayeye. Bulutların üstünde pek cazip bir bahçe ile karşılaşıyoruz sonra. Mesela bahçede çocuklara, bana ve kahramanımız Kar Kristali’ne çok cazip gelen bir sıcak çikolata havuzu var. Kar Kristali her ne kadar bu havuzda yüzmeyi sevse de, ben kar kristalleri yeryüzüne inerken, yudum yudum içmeyi hayal ettim.

Evet evet, hikayeye dönüyorum. Kar Kristali keyifle eğlenirken gözünden inen bir damla ile pıt sesini duyar, sol tarafından ise bir cız sesi gelmektedir. Meraklanır. Bunların sebebini ararken, çaldığı kapıların hiç birinden ses gelmez. Herkes ortadan kaybolmuştur. Sonunda Bilgin Kristalin kapısını çalmaya karar verir.

Sonrası kitapta…

Kar Kristali’ni okuyunca bir büyüme hikayesi ile karşı karşıya olduğumuzu hissettim. Hatta bir doğuş kitabı ile… Anne karnının rahat ortamından ayrılmak istemeyen bir bebek gibi Kar Kristali. Duyduğu pıt ve cız sesleri (pıt gözyaşı mı erime mi?) bu doğuşta neye tekabül eder, yoruma açık haliyle masalda sanki her okuyucuya uygun bir uyarı işareti bırakıyor. Sonuçta diğer kristallerin neşe ile yeryüzüne inmek için beklediğini görmek, onlara yaklaştıkça kendini daha iyi hissetmek vs sancılı olmasa da bir doğuşu çağrıştırıyor insana… Kar Kristali sancıyı, akışı (yeryüzüne inmeyi) reddettiğinde yaşıyordu. Herkesle birlikte hareket edince, sıkıntılarından kurtuldu.

Yeni macera yaşanır mı?

Kar Kristali, yeryüzüne inerken de maceralar yaşayacak gibi görünüyor. Çocuklardan bu maceranın resmini çizmeleri istenmiş. Sizin de bir tahmininiz varsa Cezve Çocuk hesaplarına resminizi gönderebilirsiniz.

Kar kristalleri umarım çok oyalanmadan İstanbul’u doldurur. Arabaları trafiğe çıkmaz. Patronlar “bugün gelmeseniz de olur” der babalara. Okullar tatil edilir. Yollarda sadece aheste bir iki araç olur. Babalar çocukları ile kardan adam yapar… Anneler onlara sıcak çikolata hazırlar… Evdeki koltuğunda oturup, okuyan, yazan, çayını yudumlayan yazarlar da onlara hikayeler yazar….

Şimdiden iyi okumalar, iyi oyunlar…

Kar Kristali

Yazan: Menşure Şuşoğlu

Çizer: Melike Dadak

Editör: Feyza Kartopu

Cezve Çocuk, Aralık 2018

3+

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: