abone ol: Makale | Yorum

Kim Demiş Yaramazım Diye

0 yorum
Kim Demiş Yaramazım Diye

Bir yazarın çocukluk anıları… Hepimiz merak ederiz. Çalışkan bir çocuk muydu, o zaman da yazıyor muydu, onu yazmaya yönlendiren bir büyük var mıydı?

Aytül Akal çok güzel bir şey yapmış, biz sormadan bu soruların ve daha fazlasının cevaplarını kaleme almış. Üstelik sadece bir hatıra okur gibi okumuyorsunuz kitabı. Sanki bir kurgu dahilinde, bir küçük kızın macerasını, büyümesini, kendini, duygularını keşfedişini okuyorsunuz, ta okulun ilk gününden, mezuniyete… Bu da yazarın mahareti…

Kitap sadece geçmişin anıları değil, bir dönemin çocuğa, çocukluğa bakışı bir yandan da. Şimdi o yaştaki bir kız çocuğunu hem de vapur da kullandığı bir uzaklıktaki okula tek başına gönderebilir mi ebeveynler mesela? Yahut eve geç kalmış çocuğu, ceza olarak kapıda bekletebilir miyiz?

Küçük Aytül’ün anıları pek çok açıdan okunabilir… Bir edebiyat okuru olarak en başta, çocukların seveceği, kendinden bir şey bulacağı ve bence kesinlikle hayalleri noktasında motivasyon sağlayacakları bir kitap Kim Demiş Yaramazım Diye.

Aytül Akal çocuklar için şiir yazıyor mu emin değilim, okumadım diye hatırlıyorum (bi bakayım kitaplarına) fakat okul gazetesinde çıkan şiirini görünce inşallah yazıyordur ya da yazar diye umdum. Selam edip, dileğimizi göreceğini umalım 🙂

Bitirmeden, kitabı yetişkinlere de tavsiye ediyorum ama özellikle öğretmenlere, eğitimle ilgilenenlere. Bir çocuğun yeteneği doğrultusunda teşvik edilmesi ile, “sen önce okulunu bitir” tavrının farkını net görebilin diye.

Bir Şimdiden iyi okumalar.

Kim Demiş Yaramazım Diye

Yazan: Aytül Akal

Resimleyen: Gül Sarı

Redhouse Kidz

Eylül 2020, 124 sayfa

11+

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: