abone ol: Makale | Yorum

Komşudaki Tiyatro

0 yorum
Komşudaki Tiyatro

Pek güzel resimleri ile tatlı bir hikaye var bugün nasibimizde. İki kardeş, Doğa ve Doruk, kuklalarla oynamayı pek severler. Bir gün yan eve bir çocuk gelir fakat belli ki tiyatro, kukla pek sevmemektedir. Aksine uçan helikopterler ve bir sürü araba, kamyon vs araç ile oynar. Üstelik bizim tiyatrocu kardeşlerden erkek olanı da oyuna çağırır. Artık Doruk, Bora ile mekanik araçlarla oynamaktadır sadece.

Bora’nın sert tavırları, kuklalara karşı tutumu çok net ifade ediliyor çizimlerle. Zaten sadece erkek kardeşi çağırması bile oynadıkları oyuncakların sertliğine bir gönderme gibi.

Bora bir gün hastalanınca, Doğa’nın aklına bir fikir gelir ve kardeşim bana kaldı, yaşasın, demek yerine, Bora için küçük bir gösteri düzenlerler. Böylece önce kötü sonuçlanmış gibi görünse de, tiyatro gösterisi Bora’nın kalbini yumuşatır ve kuklalara, tiyatroya açar.

Kitabın metin kısmı kısa olsa da, resimlerdeki ahenk nedeniyle sakin sakin ilerliyor, hikayeyi destekleyen detayları gözden kaçırmamak için acele etmiyorsunuz.

Sanırım çocuklarla okurken de, geniş bir alanda, kitabı tamamen açıp, üzerine eğilerek okumak, keşiflere fırsat vermek keyifli olacaktır.

Şimdiden iyi okumalar.

Komşudaki Tiyatro

Das Theater Von  Nebenan

Yazan ve Resimleyen: Sonja Danowski

Çeviren: Eren Yeşilyurt

Ketebe Çocuk, Kasım 2020

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: