abone ol: Makale | Yorum

Kötü Sözler Kötü Kokar

0 yorum
Kötü Sözler Kötü Kokar

Çocuklar büyürken, evden duymasa bile! Etraftan böyle kötü sözler duyabiliyor. Yahut bir kelimenin kötü kullanılışını keşfediyor. Köpek mesela. Gayet normal bir kelime. Fakat insana köpek derseniz, kötü olmuş oluyor! Ve hepimiz fark etmişizdir ki, çocuklar kötü kelimeleri de, kelimelerin kötü söylenişlerini de ilgiyle karşılayabiliyorlar. En azından bir dönem…Gelelim Kötü Sözler Kötü Kokar kitabına…

Kitapta yavru kirpi, kötü bir söz duyduğunu annesine söyler. Annesi kimden duyduğunu sorar. Papağandan duymuştur. Beraber papağana giderler. Fakat aslında papağan da bir başkasından duymuştur. Böylece, şu şundan, bu bundan duydu diyerek en sonunda timsaha varırlar. Timsaha ve ağzındaki ördeğe!

Böylece kötü sözü ilk söyleyeni bulurlar.

Hikaye boyunca kötü sözü hiç söyletmiyor, anne kirpi. Fakat fırındaki keki unuttuğunu fark edince, kendi bir kelime kullanıyor. Ve kötü sözün peşindeki tüm hayvanlar, ellerini ağızlarına götürüyorlar! Hii!

Kötü sözler kötü kokar diyor kirpi anne kitapta. Çok net mesaj. Fakat çocuklar bu cümle ile kötü sözleri ayırt edebilirler mi? Sanmıyorum ama gerek de yok. Çünkü zaten içsel olarak biliyorlar, biliyoruz değil mi? Bir de kötü koktuklarını bilmek, kafi o halde.

Miniklere şimdiden iyi okumalar.

Kötü Sözler Kötü Kokar

Chi l’ha detta?

Yazan: Mauro Scarpa

Resimleyen: Andrea Ringli

Nar Çocuk

4+

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: