abone ol: Makale | Yorum

Minik Elif’in Tuvalet Eğitimi

0 yorum
Minik Elif’in Tuvalet Eğitimi

 

İtiraf etmek gerekirse, bütün hikaye tuvalet etrafında dönünce biraz sıkıldım :). Bu tür tematik kitaplar, özellikle o konuya yönelmiş çocuklar ve ebeveynler için elbette daha iyi. Bu nedenle tuvalet alışkanlığı kazanma ve bezi bırakma zamanı yaklaşan çocuklara iyi gelebilecek bir kitap Minik Elif’in Tuvalet Eğitimi. Ben o günleri geçeli çok oldu elbet, o yüzden sıkılmış olabilirim 🙂

Kitapta, bezi bırakma sürecinde karşılaşılabilecek sorunlar teker teker karşımıza çıkıyor. Elif’in ailesi de her sorunu yumuşaklıkla karşılıyor ve çözüme Elif’i dahil ediyorlar. Bir akrabam -yıllar önce tabi, pedagoji yoktu o zamanlar:)- yatağa kaçıran çocuğunu, poposuna yanmış kibrit çöpü değdirmekle tehdit etmişti. O dönemi geçmiş biri olsam da ben de bir çocuktum ve ilk defa böyle bir şey duyuyordum. Umarım yapmamıştır bu feci şeyi. Umarım kimse yapmıyordur.

Elbette bu süreç kitaptaki kadar kolay da ilerlemeyebilir. Fakat çözüm odaklı, sabırlı ve merhametli bir tutum göstermek zorundayız çocuklara. Onlar da eminim popolarında kakaları ile gezmekten keyif almıyorlardır.

Kitap, tuvalet konulu olunca, mahremiyet eğitimi mevzusu açısından da incelenebilir. Mesela bazı anneler belki Elif’in bezini, akşamları babanın bağlıyor olmasına sıcak bakmayabilir. Yahut büyükanne yanında, bir de dedenin tuvalette olmasını. Çizimler açısında sıkıntı oluşturacak bir durum yok bence, fakat bu noktalara dikkat edenler olacaktır sanırım. Karar sizin.

Elifin Tuvalet Eğitimi, o dönemdeki çocuklar için, bu işin zorlukları olsa da aşılmayacak bir durum olmadığını gösteriyor. Şimdiden kolay gelsin bütün miniklere.

 

Minik Elif’in Tuvalet Eğitimi

Yazan: Liane Schneider

Resimleyen: Janina Görrissen

1.Basım Ocak 2018

Türkiye İş Bankası Yayınları

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: