abone ol: Makale | Yorum

Mıstık, Seni Anlamıyoruz!

0 yorum
Mıstık, Seni Anlamıyoruz!

Eğer noktalama işaretlerinin doğru kullanımını biliyorsanız, resmi bir yerde vs yanlış kullanıldığını gördüğünüzde çok rahatsız olursunuz. Bir de bunun konuşma şekli var. Muhattap kelimesi ne kadar itici değil mi?:)

Eskiden hiç olmazsa haber spikerlerinin güzel konuştuğunu duyabilirdik. Şimdi bir sürü haber kanalı var ama hem ekrana yazılan yazılar hatalı hem spikerin konuşması. Off ki off!

İşte bugün masamızda yazmayı çok seven ve bulduğu her kağıda yazan ama ne yazdığı anlaşılmayan Mıstık var! Cümleleri bitirip bize nefes aldıran nokta; hızımızı kesen virgül, heyecanlı ünlem işareti ve diğerleri Mıstık’a katılır ve yazdıkları artık çok daha anlaşılır olur. Okuyan herkes mutludur bu durumdan. Gerçi aslına bakarsanız Mıstık basbayağı rahatsız bu durumdan. (Sırası geçmeden, parantez içindeki açıklamaların hep bira ilgi çektiği doğru mu?)

Mıstık’ın derdi noktalama işaretleri ile değil, o sadece sırlarını kimse okumasın, okusa da anlamasın istiyor. Noktalama işaretlerinin keyfini tadınca, onlardan vazgeçmeyip, kendine başka bir çözüm buluyor.

Kitapta, kelime arası boşluklar olmadan yazılan, tekrar içeren bölümler de var. Oldukçaeğlenceliolmuşlarbence.

Noktalama işaretlerini seven, sevmeyen herkese göre bir kitap bu. Şimdiden iyi okumalar.

Not: Sizin de yazarken kullandığınız şifreler var mı?

 Mıstık, Seni Anlamıyoruz!

Noktalama İşaretlerinin Öyküsü

Yazan: Tülin Kozikoğlu

Resimleyen: Uğur Altun

(2017 Uluslar arası Nami Resimli kitap yarışması farklılık ödülü)

İletişim Yayınları, 6.Baskı 2019

8+

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: