abone ol: Makale | Yorum

Nils ve Uçan Kaz

0 yorum
Nils ve Uçan Kaz

 

cofÇocukluk kahramanlarımızdan Nils ve Uçan Kaz geçen günlerde, Avrasya Kitap fuarında karşıma çıkmıştı. Hemen aldım tabi kitabı. Şimdi de sizler için buraya ekliyorum.

Öncelikle öğrendim ki, bu kitabın, yazara epey başarı ve şöhret sağlayan kitabın arkasında, hikaye anlatan bir anneanne varmış. Anneannenin evi terk eden fakat sonra yavruları ile geri dönen kazı anlattığı hikaye sonrası, böyle bir kitap çıkmış ortaya.

Yine kitabı okuyunca öğrendim ki, bizim Nils meğer yaramaz bir çocukmuş. Hayvanlara türlü eziyetler eden, insanların canını sıkan, hiç arkadaşı olmayan ve tabi pek sevilmeyen bir çocuk. Öyle ki bir gün masal cücesine de eziyet edince, onun tarafından bir ceza olarak küçültülüyor. Böylece Nils’in macerası da başlıyor.

Evcil kazları Martin, yabani kaz sürüsü ile gitmek isteyince, Nils onun boynuna atlar ve onu durdurmaya çalışır. Ne kadar küçük olduğunu unutmuştur. Böylece Martin ile beraber o da uçmaya, yabani sürü ile yolculuğa başlar. Önce Martin ile arkadaş olur. Sonra diğer kazlar ve hatta hayvanlarla… Önceleri Nils’in kötü şöhretini bilen hayvanlar, ona pek yüz vermezler ama sonra onun değiştiği, yaptığı iyilikler de dilden dile dolaşır.

Nils, parmak çocuk olunca hayvanların dilini de anlamaya başlar. Böylelikle biz de o dünyayı ve maceraları rahatça takip ediyoruz.

Nils, uçmayı isteyen bir çocuk. O yüzden kaz sürüsü ile Laponya’ya gitmeyi canı gönülden istiyor. Hatta önce, kaz sürüsü lideri Akka, cüceyi Nils’i eski haline getirmeye ikna ettiği halde, Nils kaz sürüsü ile yolculuk yapmayı tercih ediyor.

Bu kitap orjinalinin kısaltılmış hali imiş. Belki o yüzden bazı hikayeler yarım kalmış gibi duruyor. Kaz sürüsünün peşindeki tilki Smirre’ye ne oldu, merak ettim mesela…

Nils ve kazların maceraları çocukluğumdan hatırladığım kadar sıcak bir hikaye. Evden uzakta geçen sekiz ay sonrasında, kazlar Laponya’ya kış gelmesiyle de geri dönerler ve Nils artık eski Nils değildir… İçinde artık ciddi bir ev özlemi olmasına rağmen, yeniden insan olması için öne sürülen şartı kabul etmesi mümkün görünmüyor. E peki ne oluyor? Kitapta cevabı var;)

Günümüz çocuklarının da severek okuyacağını düşünüyorum Nils ve Uçan Kaz hikayesini. Kitabın çizimleri de gayet güzel. Şimdiden iyi okumalar dileyelim o halde…

 

Nils ve Uçan Kaz

Yazan: Selam Lagerlöf

Resimleyen: Oliver Regener

Beyaz Balina Yayınları

1.Baskı 2018, 119 sayfa

8+

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: