abone ol: Makale | Yorum

Off, Dilim!

0 yorum
Off, Dilim!

 

Kitabın tanıtımını okuduğumda hemen almaya karar vermiştim. Fakat kitabı okuduğumda daha da sevindim bu kararı aldığıma. Off, Dilim güzel Türkçemizin nasıl can çekiştiğini, iki kardeş ve anneleri özelinde, güzel bir kurguyla anlatıyor bizlere.

Kitabı okurken, acaba ben de kitap tanıtımlarında hatalar yapıyor muyum, Türkçe mevzu iken diye düşünmedim değil… Dil konusunda, pek çok konuda olduğu gibi, kulaktan zehirleniyor insan, alışıyor duyduğu yanlışlara. İnsanların hepsi di en ar deyince bir kitabevi zincirine, siz de ve re deme ihtiyacı hissetmiyorsunuz, tıpkı kitapta anlatıldığı gibi. Halbuki tamamen dilimiz kurallarına aykırı bir okuma bu.

Bütün ilkokul, ortaokul öğrencileri hatta üniversite öğrencileri bu kitabı okusalar diye düşündüm. Zaten kitap 16 baskı yapmış üç yılda, demek ki okunuyor. Fakat işte umarım okunmakla kalmaz, uygulamaya da yansır. Dalga dalga yayılsa bu etki, herkes bir ucundan tutsa, gerçekten İstanbul’da veya kendi topraklarımızda, yabancı bir memleketteymişiz gibi hissetmeyiz kendimizi, özellikle AVM’lerde, mağaza isimlerine bakarken…

Off, Dilim şarkı sözlerini inceliyor, haberleri, reklamları mercek altına tutuyor… Türkçe konusunda bilinçli bir ailenin, dededen toruna dikkatlerinden kaçmayan yanlış kullanımları görerek, biz de biraz daha farkındalık kazanıyoruz, dil konusunda.

Kitabın bir bölümünün başlığını görünce, oh dedim ne güzel, instagramda koca koca hanımların, fenomenlerin bile sık sık kullandığı yapmaca, etmece, sormaca gibi beni irrite eden kullanım da mercek altına alınacak dedim. Fakat olmadı, farklı bir içerik vardı o bölümde. Umarım birileri bu akıma son verir artık, yoksa biz çok sıkılmaca…

Kitap bir yandan da İngilizce deyimlerin cümlelerimize yerleşmesini Türkilizce olarak isimlendirip, eleştiriyor. İşin kötü yanı bazı kelimeler, yazılışları ile yabancı, okunuşları ile Türkçe gibi algılanan ucube bir şekildeler… O kelimeler de gözden kaçmamış elbet. Velhasıl temiz bir Türkçe dışında, günlük hayatımızı işgal eden her türlü kullanıma dikkat çekiliyor. Bütün bunlar güzel bir kurgu içinde verildiğinden, kendinizi ders dinliyor gibi de hissetmiyorsunuz.

Kitapta metne, yer yer çizimler de eşlik ediyor. Karikatür tarzında…

Lütfen çocuğunuza en güzel ve önemli mirasınız olacak, ana sütü gibi Türkçemizi öğretin. Biraz da bu yüzden kitap okumayı önemsiyor değil miyiz? Off, Dilim bu yolda önemli bir taş olacaktır.

Şimdiden iyi okumalar.

 

Off, Dilim!

Yazan: Feyza Hepçilingirler

Resimleyen: Oğuz Demir

Mayıs 2015 1.Basım

Ekim 2018 16.Basım

Kırmızı Kedi Çocuk

150 sayfa, 10+

 

 

İç sayfalardan…

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: