abone ol: Makale | Yorum

Ramazan Geldi Hoş Geldi

0 yorum
Ramazan Geldi Hoş Geldi

Her biri ayrı bir postu hak etse de, artık Ramazan günlerinin ve dolayısıyla Ramazan Kitaplığı’nın son günlerine gelince –gerçi talebiniz doğrultusunda bu tür yayınları sair zamanlarda da misafir edebiliriz- üçünü bir arada sayfamıza aldık. Çıkartmalı kitaplar Bayram Neşesi, Peygamberimin Yıldızı, Ramazan Geldi Hoş geldi. Kitaplarda bir tür resfebe gibi, bazı kelimelerin yerine resimler kullanılmış. Çocuk hem metni okuyacak hem de bunu yaparken metindeki görselle ifade edilmiş resmin yerine çıkartmasını yapıştıracak. Bazı çocuklar hatta büyük çoğunluğu önce çıkartmaları yapıştıracaktır eminim. Ancak sırası geldikçe yapıştıran ve metni okumaya devam eden çocuklara selam ederim.

Bayram Neşesi’nde sadece Ramazan değil, kurban bayramından da bahsedilmiş. Kurban bayramı ile ilgili pek kitabımız yok, bu açıdan takdir ettim yayını.

Ramazan Geldi Hoş Geldi önce üç aylarla başlıyor anlatmaya. Sonra Ramazan ve Ramazan’la ilgili kavramlar, hayatımıza giren değişiklikler… Kitapların genel tarzı, her sayfada bir başlık ile farklı konuların anlatılması. Kısa ve öz ama güzel bir şekilde.

Peygamberimin Yıldızı kitabını diğer ikisinden farklı olarak Hatice Uğur kaleme almış. Birazcık daha kalın, 40 sayfa. Kitapta Peygamberimizin as hayatından belli başlı konular alınmış. Ayrıca kandil, mevlit vs gibi ilgili mevzular da var. Anlatılan konuyu, çocukların günümüz hayatı ile ilişkilendirilmesi önemsenmiş görünüyor. Babasının işi nedeniyle yurt dışına gitmek zorunda kalan çocuğun hislerinden yola çıkarak ensar muhacir kardeşliği anlatılmış mesela.

Üç kitabın çizimleri de Derya Işık Özbay’a ait.  Kitaplar Uçan Balon Kitapları etiketiyle 2008 yılında yayımlanmış görünüyor. İnternette çoğu sitede tükenmiş olsa da bir iki yerde satıldığını gördüm. Sanırım fuarlarda Kağıt Gemi Ajans kitaplarının satıldığı yerlerde bulmak imkan dahilinde.

Şimdiden iyi okumalar.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: