abone ol: Makale | Yorum

Seni Çok Seviyorum Allah’ım serisi

0 yorum
Seni Çok Seviyorum Allah’ım serisi

En Güvenilir Arkadaş kitabında bir Aziz Mahmut Hüdayi hikayesi okuyoruz sanki, kimsenin görmediği yerde bir lahana yaprağı yemesi gerekiyor hayvanların. Kaplumbağa Allah’ın her zaman ve her yerde bizi gördüğünü düşününce, aslında yarışmayı da kazanıyor. “Arkadaşların en değerlisi, her an Allah’ın huzurunda olduğunu hissederek yaşayan… kişidir. Güvenip bağlanabileceğin bir arkadaş arıyorsan, böyle birini ara” mesajı ile de bitiyor.

Küçük Yeşil Kertenkele ise kendinden farklı özellikteki hayvanlara özenir, zıplamak, uçmak, yüzmek ister. Her birini denedikçe, hiç de kendine göre olmadığını anlar. Sonunda Yeşil Gergedan “Kendi sahip olduğun şeylere razı olup kıymetini bilmemen çok ama çok acı” der. Neyse ki diğer orman sakinleri daha merhametlidir. En sonunda kertenkelecik Allah’ın verdiği ve vermediği şeyler için de O’na şükreder, güneşin altında yatarken.

Minik Farenin Duası, dualarımızın karşılığını bazen gördüğümüz halde anlamadığımız üzerine tatlı bir hikaye.

Elveda Yaşlı Rakun ise bir vefat hikayesi. Yaşlı rakun sayılı günleri kaldığını bilir ve bu nedenle çevresindekiler ile vedalaşır. Bir gün, uyuduğu uykusundan uyanmaz. “Bu dünyadan göç eden eden her canlı, bedenini burada bırakır”. Kitabın başındaki doğum hikayesi, ölüm için de sembol olarak kullanılmış. Ölüm ile yeni ve çok daha güzel bir dünyaya doğulacağı mesajı verilmiş.

Yaşlı Rakun, rüyada, kendisini çok seven Tavşana “Allah’la konuş! Böylece gönlün huzur bulur… Kalbinde yaşıyor olmak bana yeter” diyor. Allah’la konuşmak yerine, “üzüntüyü Allah’a anlatmak” şeklinde ifade edilse, daha iyi olurdu sanıyorum.

Son kitap Allah’ın Kurabiyeleri kitabında ise Allah’a teşekkür etmek için kurabiye pişiren bir ayı çıkıyor karşımıza. Kurabiyelerin hepsi öyle ya da böyle bir hayvanı sevindiriyor. Çünkü Allah, sevgi ve şefkati çok sever mesajı veriliyor. Fakat en başta, işgüzar bir karga, bütün kurabiyelere sahip olmak adına, ayıcığı bir tepeye yönlendirir, Allah’a kurabiye sunmak için… Bunu yaparken de metinde “Sepetini al ve şu tepenin en yüksek noktasına götür. Oraya bırak ve geri dön. Çünkü sen orada kalırsan, Allah kurabiyeleri alırken utanabilir!” diyor. 1.kitapta da “Allah’ı gönül gözün ile kendi iç dünyanda görebilirsin” ifadesi yer alıyor. Bu soyut benzetme ve 6.kitaptaki gibi çocuğun yanlış anlayabileceği ifadeler nedeni ile, ödüllü olan, resimleri pek güzel olan bu seriyi, ancak 8+ gruba tavsiye edebiliyorum.

Şimdiden iyi okumalar.

 

Seni Çok Seviyorum Allah’ım serisi

Yazan ve Resimleyen: Claire Jobert

Çeviren: İsmail Avcı

Nar Çocuk, 3.Baskı Temmuz 2017

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: