abone ol: Makale | Yorum

Süper Kart

0 yorum
Süper Kart

Dumanı üstünde bir kitap var bugün elimizde. Süper Kart tam da bugünün çocuklarının ihtiyacı olan bir konuya değinmiş. Sadece çocukların da değil hani…

Cemil’in anne babası bir süreliğine evden ayrılmak durumunda kalır. Bu süre için Cemil’e “İHTİYACIN olan her şeyi” alabileceğini söylerler, bakkaldan. Tabi “SINIRI AŞMAK YOK” diye de tembih ederler. Bakkaldan istediğini al ve para ödeme! Çok cazip değil mi? Cemil’e de öyle gelir bu durum. Üstelik onun para ödemediğini fark eden arkadaşları da bu sihirli durumdan istifade ederler. “Para Ödemeyen Cömert Cemil” mutlu, sınıfın popüler kızı Rana mutlu, arkadaşlar mutlu. Bakkal amca Cemil’i uyarsa da, Cemil için hiç sorun yoktur. Hem zaten babasının sihirli bir kartı vardır. Makineye her soktuğunda para çıkartan bir kart!

Bizler nakit para ile harçlık alıp, anne-babamızı nakit para ile alış-veriş yaparken görüp büyüdük. Paramız yok cümlesinin net bir imajı vardı zihnimizde, boş cüzdan. Bu kitap ile fark ettim ki, şimdiki çocuklarda gerçekten bu açıdan bir eksiklik var. Somut bir şey görmüyorlar çoğu zaman. Süper Kart görüyorlar. O sihirli kart her alış verişte sorunu çözüyor. Para zaten çoğumuz için artık daha çok ekrandaki rakamlar demek.

Anne ve baba eve döndüklerinde olanlar malum. Kabarık bir fatura! Neyse ki Cemil’in babası çok sinirlenmiş olsa da, Cemil’i hem bankaya hem ATM’ye götürerek, sistemin nasıl işlediğini anlatıyor. Hatta artık Cemil’e haftalık harçlık vererek parasını doğru kullanması için önünü de açıyor. Cemil de ihtiyaç, sınır kavramlarını böylece anlıyor.

Kitabı okurken interaktif okuma yapmamızı öneriyor, arka sayfadaki önerilerde. Bunun için de güzel ve derli toplu etkinlik önerileri paylaşmışlar.

Kitabın resimlemesinden de bahsedelim. Pek güzel bir çalışma ile hazırlanmış resimler. Detay keşfine çıkılacak türden. Kitaba da çok yakışmış.

Hem çocuklara, hem bize, şimdiden iyi okumalar, doğru harcamalar J

Süper Kart

Yazan: Samar Mahfouz Barraj

Resimleyen:Mona Yakzan & Hiba Faran

Erdem Çocuk, 2020

 5+

Trackbacks/Pingbacks

  1. Mutlaka Almalıyım Turuncu 430 - Çocuklar Okuyor - […] önce para üzerine kitaplar (Süper Kart, 1 Para Kaç Paradır?) tanıtmıştım burada. Demek ki, harcamak üzerine yeni kitaplar da…
  2. Kırmızı Çizgi-Samar Barraj-Erdem Çocuk-Çocuklar Okuyor - […] Not: Yazarın daha yeni bir kitabı Süper Kart da şurada. […]

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: