abone ol: Makale | Yorum

Vecihi Hürkedi

0 yorum
Vecihi Hürkedi

 

Epey aksiyon dolu bir macera, hür bir kedi ile karşılaşacağınızı düşünerek elinize alıyorsunuz Vecihi Hürkedi kitabını. Halbuki bir ev kedisi Vecihi, önceleri insanları (onun deyimi bu) evden gittiğinde bile evde kalan bir kedicik.

Çok atraksiyon içeren bir hayatı olmasa da Vecihi’nin kitabı okurken sıcak bir hikayenin kollarında hissediyorsunuz kendinizi. Sıcak, samimi, neşeli. Bu yüzden şimdiden 7,8 yaş ve yukarısına tavsiye edeyim.

Vecihi’nin Püsküllü ve Bıyıklı adını verdiği insanların yanında yaşadıkları, kimi zaman günlükleri, kimi zaman hazırladığı listeleri (hobileri, gıcık olduğu şeyler), oyunları, tanıdığı diğer kediler vs ile tanışıyoruz. Birbirini takip eden bir olaylar zincirinden ziyade, Vecihi’nin hayatından alıntılar gibi daha çok. Vecihi yer yer kamu spotu kıvamında uyarılar yapabilen bir kedi aynı zamanda. Bilinçli, farkındalık sahibi, yumuşak kalpli…

Kitabın çizimleri tatlı olsa da, renkli olsaydı keşke diye düşünüyor insan. Koyu kağıt rengi ile birleşen karakalem çizimler, iyice karartmış sayfaları.

Kitapla ilgili en büyük hayal kırıklığım ise Vecihi’nin bir dişi olduğunu öğrendiğimde oldu. Vecihi, dişi. Eh be Püsküllü ve Bıyıklı, başka isim bulamadınız mı bu tatlı kediciğe. Neyse ki kendi Vecihi’nin bir erkek adı olduğundan haberdar değil gibi.

Şimdiden iyi okumalar.

 

Vecihi Hürkedi

Bir Kedinin Günlüğü

Yazan: Ayşe Ünsal, Cihat Albayrak

Çizen: M.Ahmet Demir

2.Baskı Nisan 2019

Okur Çocuk, 64 sayfa, 8+

Trackbacks/Pingbacks

  1. İyilik Çetesi - Çocuklar Okuyor - […] daha önce Vecihi Hürkedi kitabını tanıtmıştık. Benim için ilk sırada hala o duracak gibi […]

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: