abone ol: Makale | Yorum

Andersen Masalları

0 yorum
Andersen Masalları

 

Bugün bir masal kitabı var masamda. Aslına bakarsanız Andersen Masalları kitabındaki metinlere aşinalığımız önceden. Muhtemelen sizler de çocukken duydunuz, belki okul kitaplarında okudunuz. Fakat kitabı, pek beğendiğim resimleri için tekrar okumaya değerdi.

Kitapta “Parmak Kız”, “Küçük Deniz Kızı” ve “İmparator ile Bülbül” masalları var. Masallar kimi zaman, bugünün gözüyle bakıldığında epey eleştiriliyor. Ben de ister istemez Parmak Kız’ın sürekli evlendirilmek istenmesinden vs pek hoşlanmadım. Ah bir çocukken nasıl da isterdim bir parmak kızım olmasını. Ayrıca masalı okurken, Prenses Kaguya‘yı da andım. İki prenses de bitkilerden doğuyor!

Küçük Deniz Kızı çizimleri belki bazı annelere nahoş gelebilir. Masal da aslında yine bir erkek için kendini feda eden kızçeyi görüyoruz. Erkekler egoları için mi yazmış acaba böyle masalları?

İmparator ile Bülbül ise bizde bülbülü altın kafese koymuşlar, ille vatanım demiş kelamı kibarı ile özetlenebilir. Bir de motorlu kuş detayı var ki, modernizm gözüyle okunsa, neler neler çıkar. Galiba en sevdiğim masal bu oldu, tabi ya içinde bülbül var.

Dediğim gibi resimler de epey hoşuma gitti. Kitaplığınızda Andersen yoksa, eklenebilir. Küçükler için pek olmasa da 10+ okuyucuya önerebiliriz.

Şimdiden iyi okumalar.

Andersen Masalları

Trois Contes d’Andersen

Yazan: Hans Christian Andersen

Resimler: Quentin Gréban

Remzi Kitabevi, Şubat 2016

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: