abone ol: Makale | Yorum

Bir Balina Bir Bavula Nasıl Sığar?

2 yorum
Bir Balina Bir Bavula Nasıl Sığar?

Azıcık satırlar, minimal resimler insanı ne kadar da çok etkileyebiliyor? Bu kitap tam olarak ince bir iğne batırdı yüreğimde taşıdığım tüm hatıralara…

Kitaptaki kahramanımızın bir adı yok. Mavi biri sadece. Belki de kırmızı balinanın asıl denizi o olduğu için böyle mavidir… Gitmesi gerek ve yanına balinasını almak istiyor. O koca balinayı… Bir Balina Bir Bavula Nasıl Sığar? Onlar için özel üretilmiş bir bavul da yokken…

Kitabın resimleri, resimlerle anlatımı oldukça güçlü. Maalesef artık göçler, mülteciler hep canlı bir gündem. Tabi onlara dair hikayeler de kitaplara, çocuk kitaplarına giriyor. Ve bu onlardan çok güçlü biri kesinlikle.

Yazarımız/çizerimiz balinayı bavula sığdırıyor. Ama nasıl? Bence müthiş bir iş çıkarmış. Hem çok zekice, hem de sembolik olarak çok şey söylüyor… Lütfen kitabı alın, görün, düşünün.

Çocuklarla harika etkinlikler yapılabilir bu kitapla. Dilerim mülteci çocuklara da şifa olur…

Şimdiden iyi okumalar.

Bir Balina Bir Bavula Nasıl Sığar?

Como Meter Una Ballena En Una Maleta

Yazan ve Resimleyen: Raul Nieto Guridi

İspanyolcadan Çeviren: Beyza Fırat

Ketebe Çocuk, Eylül 2020

5+

  1. Rabiacığım ben de okudum kitabı, çok beğendim. Yüzü ve cinsiyeti olmayan çocuk karakteri çok anlamlı. Atölye olsaydı hala üzerinde konuşurduk. Ketebe Çocuk tan çıkan tüm kitapları yazdım bu ay perşembe günkü kitap ekinde çıkacak.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: