abone ol: Makale | Yorum

Can Dostlarımızı Tanıyalım

0 yorum
Can Dostlarımızı Tanıyalım

Can Dostlarımızı Tanıyalım Serisi kitapların arkasındaki listeye göre 12 kitaptan oluşuyor. Bende ise 3 tanesi var. Okudum, size de anlatayım.

Popi Hatasını Düzeltebilecek mi?

Popi, konuşmayı seven, hoş sohbet bir papağan. Hal böyle olunca konuştuğuğu, sohbet ettiği arkadaşı da çok. Onlardan biri de Tavuk. Tavuk, Popi’ye bir sırrını söylüyor fakat Popi ağzından kaçırıyor. Hem de kötü niyetli Tilki’ye… Neyse ki Popü hatasını telafi ettikten, tavuğun zararını karşıladıktan sonra, tavuktan özür diliyor.

Ponpon’un Sonu Ne Olacak?

Panda Ponpon, tüm zamanını yemek yiyerek geçiren bir çocuk. Fakat ailesi yediği şeyler sağlıklı olduğu için bunu dert etmiyor. Bunu okuyan çocuklar için iyi bir mesaj gibi gelmedi burası. Belki bu durumun, pandalara özel bir gereklilik olduğu belirtilmeliydi. Hikayenin ilerleyen kısmında iri hayvanlar oldukları için çok yedikleri açıklaması varsa da, yeterli mi emin değilim. Ponpon, annesinin de ifade ettiği gibi, bir musibet bin nasihatten iyidir deyimine uygun şekilde akıllanıyor! Annesini, ailesini hiç dinlemeyen pandacık, gözünü veterinerde açınca akıllanıyor. (Veteriner, insanlara ait bir tabir ama doktorumuz da bir Panda. Acaba doktor mu denseydi?)

Bıdık ile Fındık Uçabilecekler mi? hikayesinde ise iki yavru kuşun uçmakta zorlanması işleniyor. Yine bir musibetin kenarından dönerek sonunda uçabiliyorlar: İştahla onları bekleyen bir kedi!

Kitapların kapağında “Değerler Eğitimi ekseninde hazırlanmıştır” ifadesi yer alıyor. Hikayelerin ana mesajı dışında da değerler epey hatırlatılmış. Evde işlere yardım etmek, beslenmeye dikkat etmek, yeterince sağlıklı gıda yemek, anne-babanın evlatlarını koruması görevi, yeteneklerin açığa çıkması için çabalanması, başarılı olmamız için kendimize güvenmemiz gerektiği ifade ediliyor.

Resimler Mümine Yeşilmen’e ait. Bazı detaylar pek şirin.

Kitapların sonunda, Aklımızda Ne Kaldı? başlığı altında sorular da bulunuyor. Değerler eğitimi ekseninde kitaplara göz atabilirsiniz.

Can Dostlarımızı Tanıyalım Serisi

Yazan: Yasemin Katı

Resimleyen: Mümine Yeşilmen

Beyan Çocuk

6+

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: