abone ol: Makale | Yorum

Çok Alemsiniz Piranhalar

0 yorum
Çok Alemsiniz Piranhalar

Yaşı benim yaşıma yakın olanlar (yaşımı söylemeyeceğim) çok iyi hatırlarlar. Bizim için iki tane travma sebebi korku filmi vardı. Biri “Kuşlar”. Diğerinin ismini hatırlamıyorum ama başrolde kesinlikle piranhalar vardı!

Nehre giren insanları, hele ki kan kokusu duydularsa, dakikalar içinde öğüten bir balık bu! Yani öyle biliyorduk en azından. Müjdemi isterim, biraz abartmışlar!

Çok Alemsiniz Piranhalar kitabının kağapında %100 Bilimsel %200 Komik ifadesi yer alıyor. Kitap aslında bir karikatür arşivi gibi. Bütün bilgiler gerçekten komik çizimler, diyaloglar ile verilmiş.

Büyük piranhaların küçükleri yediği, bunun için de piranhaların hep kendi boyutlarındakiler ile sürü oluşturduğunu biliyor muydunuz? Ya aslında hepsinin etobur olmadığını? Balık avlarının önce yüzgeçlerini ısırdıklarınız? Zekice değil mi, böylece avı kaçamıyor… İşte böyle bilgilerle beraber sonunda doğru biraz daha aklıyor gözümüzde bu etoburları. Piranhalar leş ya da hastalıklı hayvanları da yediği için aslında temizlik ve sağlık açısından epey önemli balıklarmış. Baya baya temizlik ekibi gibiler yani. Ve tekrar hatırlatayım, sizin de benim de içim rahatlasın tekrar… Piranha saldırından ölen insan çok azmış 🙂

Kitabın çizimlerinde haliyle biraz kan! var. Küçükler için dikkat etmek isteyebilirsiniz.

Bu seriden elimde bir kitap var ama diğerlerini de şimdiden merak ettim. Çocukların da seveceğini düşünüyorum. Şimdiden iyi okumalar.

Çok Alemsiniz Piranhalar

Hazırlayanlar: Alain M. Bergeron

Michel Quintin

Sampar

Resimler: Sampar

Mavibulut Yayınları, Ekim 2107

5+

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: